Hrvatska bi koncem ove godine mogla dobiti dokument naziva Nacionalna populacijska politika, koji bi konačno trebao odrediti konkretne populacijske mjere.
A dok se čeka na taj dokument, država je mlade majke i očeve i one koji će to tek postati, odlučila obradovati jednom drugom novom mjerom.
Prema novom Zakonu o osnovnom zdravstvenom osiguranju, naime, naknadu plaće za tzv. komplikacije u trudnoći, na račun kojih većina trudnica odlazi na bolovanje prije poroda, budućim majkama bi trebao isplaćivati poslodavac, umjesto, kao što je bio slučaj, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, a onda HZZO poslodavcu, u roku 45 dana od njegove ispostave računa, mora refundirati troškove.
U udruzi Roda napominju da će žena koja ode na mirovanje sigurno ostati bez ugovora na određeno vrijeme kod poslodavca ili će pak, pogotovo u malim privatnim poduzećima, ostati bez naknade plaće, što nitko neće moći kontrolirati.
U HZZO-u, pak, odgovaraju da je namjera bila da trudnice koje ne rade zbog komplikacija u trudnoći izjednačiti s ostalima na bolovanju, koje isplaćuje poslodavac.
To nije rodiljni dopust, koji mi isplaćujemo, već bolovanje. Priznajemo da refundiranje troškova poslodavcima nekad traje i više mjeseci, to je zato što nemamo dovoljno novca, no računamo na to da će, nakon što im poslodavac isplati naknadu plaće, radnice biti zbrinute, odgovaraju u HZZO-u.
Na pitanje što će i kako će preživjeti trudnice kojima poslodavac uskrati naknadu, u Zavodu odgovaraju: U tom se slučaju trudnice mogu obratiti nama, nakon čega ćemo mi poslodavcu slati obračun.
U udrugama ističu da oni primaju naknadu u visini 75% svoje plaće, dok trudnice, i rodilje tijekom prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta, primaju prosjek svoje plaće, no maksimalno 4.250 kuna.
Lošije u ovom slučaju prolaze bolje plaćene žene. Primjerice, ako joj je plaća 6.500 kuna mjesečno, na običnom bi bolovanju žena dobivala 4.875, no na trudničkom je čeka 4.250 kuna. U drugom dijelu porodiljnog sve žene mogu dobiti od 1.600 do najviše 2.500 kuna.
(A.T.)
Izvor:
Glas Istre