Zaposlenost žena je ključ njihove ekonomske autonomije i veće ravnopravnosti između žena i muškaraca u cjelokupnom društvu.
Stoga bi se pristup položaju žena na tržištu rada posebice s obzirom na njihove teškoće pri zapošljavanju, ali i samom radu, trebao početi rješavati najesen kada će se u saborsku proceduru uputiti Nacionalna strategija za promicanje ravnopravnosti spolova do 2010. godine.
Strategijom bi se trebalo obuhvatiti niz područja, od suzbijanja diskriminacije žena na tržištu rada do promicanja tužbi za spolno uznemiravanje.
Osim što će se strategijom definirati subvencije za zapošljavanje nezaposlenih žena, strategija će promicati edukaciju poslodavaca o prednostima zapošljavanja s fleksibilnim radnim vremenom. Počevši od sljedeće godine, kreće i kampanja koja će žene informirati o pravima i mogućnostima podizanja tužbe u slučajevima spolne diskriminacije i ostalim oblicima diskriminacije na tržištu rada, te izravno poticati na uporabu postojećih mehanizama za tužbe u slučajevima kršenja načela ravnopravnosti spolova na području zapošljavanja i rada.
Donijet će se strategija razvoja ženskog poduzetništva, a 2008. uvest će se porezne olakšice za samozaposlene žene i žene poduzetnice te žene zaposlene u poljoprivrednim djelatnostima i obrtništvu. Sve te mjere i akcije moraju se vrlo brzo početi pripremati. Stoga donošenje strategije ne smije biti prazno slovo na papiru, jer potrebno je mnogo napora želi li se do 2010. ostvariti cilja Lisabonske deklaracije o stopi zaposlenosti žena od 60 posto.
Inače, na današnjem tržištu rada žene su koncentrirane u profesijama s nižim dohotkom, a čine većinu zaposlenih u tekstilnoj industriji, ugostiteljstvu, trgovini, obrazovanju i slično. Mahom u potplaćenim profesijama.
Prema zaprimljenim i razmotrenim pritužbama, najčešći oblici diskriminacije na području zapošljavanja i rada su uznemiravanje na radu, spolno uznemiravanje na radu, povreda prava na zaštitu majčinstva, i još čitav niz pritužbi.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik