Europske kompanije očekuju da će u sljedeće tri godine njihova globalna ulaganja u istraživanje i razvoj rasti stopom od oko tri posto godišnje, pokazala je anketa Europske komisije objavljena u Bruxellesu.
To očekivanje tvori grubu suprotnost u odnosu na stopu rasta ulaganja u istraživanje i razvoj od 0,7 posto, objavljenu u studiji za 2005.
Najnovije istraživanje obuhvatilo je više od 400 kompanija u 10 vodećih industrijskih sektora, ističe se u priopćenju EK. Riječ je o automobilskom i sektoru automobilskih dijelova, kemijskom, sektoru elektroničke i električne opreme, inženjerskom i strojarskom sektoru, sektoru proizvodnje i prerade hrane, zdravstvenom, sektoru informatičko-tehnološkog hardvera, farmaceutskom i biotehološkom, sektoru čelika i ostalih kovina i sektoru logističkih usluga.
Najavljena godišnja stopa rasta ulaganja od tri posto u sljedeće tri godine predstavlja osjetno poboljšanje u odnosu na protekle godine. Obistine li se njihova očekivanja, europske kompanije u najmanju će se ruku izjednačiti sa svojim američkim pandanima, podsjećaju u Bruxellesu.
Studija je potvrdila mišljenje da su kompanije i dalje sklone locirati istraživanja i razvoj u matičnoj zemlji pa su najprivlačnije europske lokacije za te aktivnosti i dalje Njemačka, Velika Britanija i Francuska dok su se na začelju našle Estonija, Mađarska i Finska.
Izvan Europske unije najatraktivnije lokacije za ulaganja u istraživanje i razvoj su SAD, Kina, Indija i Švicarska, pokazala je anketa.
Kao najvažniji motivi za odabir lokacije kompanije su navele pristup tržištima i raspoloživost istraživača, pri čemu je utjecaj troškova njihova rada na odluku o lokaciji vrlo slab.
Ispitane kompanije povjeravaju u prosjeku oko 18 posto svojih aktivnosti vezanih za istraživanje i razvoj drugim tvrtkama, pri čemu oko dvije trećine tih poslova pripadne ostalim kompanijama a jedna trećina javnim istraživačkim organizacijama.
Pritom farmaceutski i biotehnološki sektor povjerava najviše takvih poslova vanjskim tvrtkama, čak 25 posto, dok je sektor informatičke tehnologije najmanje sklon toj opciji (udio outsourcinga iznosi pet posto).
Želimo li ostvariti naš cilj ulaganja tri posto BDP-a u istraživanje i razvoj, potrebna su nam pojačana ulaganja u privatni sektor, upozorio je povjerenik EU za znanost i istraživanje Janez Potočnik, zaključivši da su rezultati ankete ohrabrujući.
(Hina)