Naznaka stvarnog pomaka u kvaliteti života građana nema, stoji u izvješću GfK – Centra za istraživanje tržišta o Indeksu potrošnje kućanstava – usporedbi prvih polugodišta od 2002. do 2006. Podaci pokazuju da su u odnosu na prvo polugodište 2002. prosječne cijene roba široke potrošnje u 2005. godini bile manje za 0,8%, a njihova količinska potrošnja povećana je za 7,3%, dok je potrošnja izražena u vrijednosti porasla za 6,4 posto.
Općenito gledano, došlo je do pada nekih cijena, a manjeg rasta količina i vrijednosti, ali prvenstveno zbog malog pada nekih cijena unutar košarice osnovnih prehrambenih proizvoda.
Kada se pak zasebno promatra košarica osnovnih higijenskih proizvoda, vidljiv je daljnji rast cijena, a pad količine i vrijednosti, što upućuje da građani Hrvatske i dalje štede na osobnoj i kućnoj higijeni, napominje se u izvješću. Slično je i s košaricom neesencijalnih prehrambenih proizvoda koji tek neznatno rastu količinski, ali više po prosječnim cijenama i ukupnoj vrijednosti.
Indeks potrošnje hrvatskih kućanstava je mjera potrošnje u kućanstvu u Hrvatskoj kojom se oslikavaju promjene u kupovnoj moći naših građana.
Iz cjelovite GfK-ove košarice, od preko 50 grupa proizvoda svakodnevne potrošnje, za potrebe izračuna ovog indeksa izdvajaju se tri podgrupe – osnovni prehrambeni proizvodi (mlijeko, jestivo ulje, kava...), osnovni higijenski proizvodi (deterdženti, sapuni, zubne paste, šamponi, sredstva za čišćenje...), te neesencijalni proizvodi, kategorija hrane (instant kava, voćni sokovi, vode, fermentirani mliječni proizvodi, čokolade, margarin...).
(T.B.)