Mobbing je svako štetno ponašanje koje se duže vrijeme događa isključivo na radnom mjestu. Može izazvati fizičke i psihičke poremećaje, a u krajnjim slučajevima dovesti do samoubojstva.
Pokrenuli smo inicijativu stvaranja zakona o sprečavanju mobbinga jer Zakon o radu neprecizno definira taj problem, kaže Jadranka Apostolovski, predsjednica Udruge za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga dodajući da se planira i osnivanje ambulante za mobbing po uzoru na one u EU.
Mobbing se manifestira u 45 oblika, od izolacije, do zadavanja besmislenih zaduženja zaposleniku koja su ispod njegove kvalifikacijske razine. Žrtve mobbinga doživljavaju stalnu kritiku, omalovažavanje i ismijavanjem na račun fizičkog izgleda. Najčešći fizički simptomi mobbinga su kronični umor, probavne smetnje, prekomjerna ili nedovoljna tjelesna težina.
Psihički mobbing se manifestira depresijom, preosjetljivošću, gubitkom motivacije i koncentracije, osjećajem izoliranosti ili povećanom potrebom za alkoholom ili cigaretama. Žrtve mobbinga osjetljivije su na obiteljske probleme, često su pretjerano razdražljive ili eksplozivne.
Bossing ili strateški mobbing specifičan je oblik mobbinga, u kojemu pretpostavljeni zlostavlja jednog po jednog radnika dok ne uništi čitavu skupinu.
Lani je Udruga anketirala 1.152 ispitanika, a rezultati su pokazali da žene lakše priznaju da su zlostavljane.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik