Novim britanskim zakonom protiv dobne diskriminacije tvrtke neće smjeti odbiti razgovor za posao, poslovnu ponudu ili zahtjev za dodatno obrazovanje ljudima mlađim od 65 godina.
Stručnjaci smatraju da direktiva neće napraviti revoluciju preko noći, no cilj je da se trend okrene i u budućnosti bude sve više starijih radnika.
Naime, do 2050. godine u EU broj osoba u dobi iznad 65 godina narast će s današnjih 75 milijuna na gotovo 135 milijuna osoba.
Postoji niz načina za dobnu diskriminaciju. Većinom se radi o stereotipima, tvrdi Hillary Metcalfe, istraživačica Nacionalnog instituta za ekonomska i socijalna istraživanja.
Tipični stereotipi jesu da stariji nisu u stanju usvajati nove tehnologije, nisu kreativni niti fleksibilni, teško uče, preoprezni su pri usvajanju modernih načina poslovanja.
No, s druge strane prednost starijih jest da su pouzdaniji od mlađih kolega te mnogi poslodavci starije zapošljavaju kada se radi o poslu portira, recepcionara i ostalim poslovima koji ne zahtijevaju vještinu i usto su slabo plaćeni.
Najakutnije stanje u vezi s dobnom diskriminacijom je u takozvanim novim industrijama – poput medija, oglašavanja i marketinga.
No, Metcalfe upozorava da se dobna diskriminacija ne događa samo pri zapošljavanju i otpuštanju, već i kod pristupa učenju i obrazovanju.
Za razliku od Velike Britanije u Danskoj je dvije godine na snazi sličan zakon, a diskriminacija s obzirom na dob u svim aspektima zapošljavanja, obrazovanja i umirovljenja prije 65. godine.
Danska iskustva pokazala su da neće biti navale na sudove koji se bave sporovima o dobnoj diskriminaciji.
Irska, pak, nudi najbližu paralelu Velikoj Britaniji, a Irci su svoj zakon ustoličili još 1998. godine, prije Unijine Odredbe o jednakosti u zapošljavanju.
Sjedinjene Države imaju federalni zakon protiv dobne diskriminacije, no on je uži u svom području primjene jer tamo je nezakonito otpustiti osobu ako je starije od 40 godina.
(A.T.)
Izvor:
Večernji list (prilog)