Edmund Phelps, američki profesor političke ekonomije, dobio je u ponedjeljak Nobelovu nagradu za ekonomiju za radove o politici makroekonomije, čiji su radovi još u 80-ima bili posvećeni smanjenju nezaposlenosti.
Švedska kraljevska akademija obrazložila je da Phelpsov rad objašnjava odnose kratkoročnih i dugoročnih učinaka gospodarske politike, te istaknula da je njegov doprinos bitno utjecao na istraživanja u ekonomiji i politici.
Phelpsov je rad najpoznatiji po mikroekonomiji temeljenoj na očekivanju u teoriji zaposlenja i dinamici plaća. Njegovo glavno otkriće jest mogućnost neravnoteže i njezin utjecaj na ekonomske aktivnosti, u kojem je povezao minimalnu plaću sa stopom nezaposlenosti.
Primjerice, pogreške koje poslodavac napravi u određivanju plaća i cijena proizvoda mogu potpuno promijeniti broj nezaposlenih. Pogreške u procjenama tvrtke odražavaju se na smanjenje prinosa, a time i na povećanje troškova.
Zbog takvih pogrešaka, prema Phelpsu, tvrtka smanjuje plaće i zapošljava više ljudi. U svojim je teorijama veliki značaj davao međusobnom uspoređivanju poslovanja tvrtki.
Također u 1980-ima, potaknut ekonomskim promjenama u Europi i Sjevernoj Americi, Phelps je počeo proučavati uzroke prirodne stope nezaposlenosti. U toj teoriji objašnjava da ključnu ulogu u određivanju nezaposlenosti imaju "cijene iz sjene", odnosno procijenjena aktiva tvrtke.
U jednom od svojih radova dokazao je da zemlje u kojoj ekonomiju vode tvrtke u privatnom vlasništvu postižu brži gospodarski rast. Uz posljednja istraživanja o kapitalizmu, Phelps je istražio uzroke i rješenja nezaposlenosti i potplaćenosti radnika s posebnim potrebama.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik
.