Nakon izvanrednog Vijeća ministara za zapošljavanje i socijalna pitanja koje ovoga tjedna ponovno nije uspjelo u svojoj namjeri da pronađe zajedničko stajalište oko europske direktive o radnom vremenu, Njemačka je najavila da neće za vrijeme svog predsjedanja u prvoj polovici sljedeće godine, otvarati to pitanje, piše agencija Agence Europe.
Stoga će u najboljem slučaju biti potrebno pričekati drugu polovicu 2007. kada Portugal preuzima predsjedanje EU, iako njegove namjere glede direktive zasad nisu poznate, dodaje agencija.
Europski ministri za zapošljavanje u utorak se nisu uspjeli dogovoriti o reviziji europske direktive o radnom vremenu kojom bi se riješio problem razlika između nacionalnih pravila i europske regulative glede radnog vremena.
Velika Britanija i njezini saveznici, uglavnom nove članice EU iz istočne Europe, odbili su francuski pritisak da se limitira pravo njihovih građana da rade duže od europskog maksimuma od 48 sati tjedno.
Po postojećem zakonu iz 1993., radnici u EU ne smiju raditi dulje od 48 sati na tjedan.
Velika Britanija, Estonija i Malta izborile su izuzeća iz tog pravila, a Njemačka, Francuska, Austrija i Mađarska imaju izuzeća u zdravstvenom sektoru.
Europski parlament glasovao je 2005. za ukidanje izuzeća. No za promjene direktive potrebna je suglasnost većine zemalja članica, pa Velika Britanija sa svojim saveznicima može blokirati dogovor.
Kao što se očekivalo, odluka ministara dovela je do brojnih reakcija na političkom planu, piše Agence Europe.
Britanski konzervativci u Europskom parlamentu smatraju da je pet uzastopnih Vijeća pokazalo da "nije moguć dogovor o reviziji sadašnjeg teksta te da on treba biti povučen", pogotovo stoga što on ni na koji način ne korespondira s novim pristupom koji je preporučio predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso o pojednostavljivanju europskog zakonodavstva.
Socijalisti u EP su pak u priopćenju objavljenom u srijedu izrazili nezadovoljstvo neuspjehom Vijeća. Oni smatraju da je bez dogovora isprazno govoriti o "terminima kao što je fleksigurnost i pomirenje radnog i privatnog života".
(Hina)