U povodu sutrašnjeg obilježavanja "Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a", u zemljama diljem svijeta održat će se brojna događanja, kako na javnim tako i na radnim mjestima, na kojima posljednjih godina zaražene osobe bivaju sve češće diskriminirane.
Međunarodna organizacija rada (ILO) na sutrašnji će dan objaviti i najnovije istraživanje kojim se istražio utjecaj HIV-a i AIDS-a na tržište rada, djecu te mlađe generacije. Rezultatima će se nastojati posebno naglasiti kako epidemija utječe na mlađe generacije, dječje tržište rada, seksualno iskorištavanje djece te nužnu potrebu mladih za osiguranjem dostojnog zaposlenja.
Raznim događanjima nastojat će se podići svijest javnosti o potrebi uključivanja zaraženih osoba u svakodnevni život i rad. Međutim odgovornost se ne želi staviti samo na vladajuće strukture država, već i na poslodavce diljem svijeta koji trebaju raditi prevenciji HIV-a na radnim mjestima, pravilnoj zaštiti zaraženih zaposlenika te skrbi za njihove obitelji. Osim toga, dodatni angažman zdravstvenih djelatnika, predstavnika zajednica te vjerskih grupa, potreban je kako bi se javnost potaknulo na razumijevanje i zaštitu, bez prethodne osude.
Podaci ILO-a pokazuju kako se o HIV-u na radnim mjestima ne priča samo zato što utječe na radnu snagu i produktivnost, već i zato što upravo radno mjesto ima vitalnu ulogu u prevenciji i daljnjem sprječavanju širenja zaraze. Nadalje, podaci pokazuju kako je u svijetu više od 40 milijuna osoba zaraženo HIV-om, a 90% njih je radno sposobno stanovništvo.
ILO napominje kako je diskriminacija i marginaliziranje zaraženih muškara i žena, ozbiljno kršenje osnovnih prava na radu, a usto narušava napore za daljnju prevenciju i zaštitu.
(V.K.)
Izvor:
ILO