Na okruglom stolu s temom "Hrvatsko viđenje europske perspektive Balkana" raspravljalo se, između ostaloga, o mobilnosti radnika. Koordinatorica projekta iz Međunarodne organizacije za migracije, Sunčica Skupnjak Kapić rekla je kako u Hrvatskoj veliki broj sezonskih radnika još uvijek
radi "na crno", u usporedbi s Europskom unijom koja potiče mobilnije sezonsko zapošljavanja.
Međutim, stopa europske mobilnosti od 7,2% je u usporedbi s američkih 16,2%, ipak zabrinjavajuća, a prepreke mobilnosti su pravne, administrativne i jezične, rekla je Skupnjak Kapić.
U Hrvatskoj pak svake godine je sve veći broj ilegalnih radnika, koji u najvećoj mjeri dolaze iz Bosne i Hercegovine, Makedonije te Kine, a riječ je uglavnom o muškarcima sa srednjom stručnom spremom.
Skupnjak Kapić je kao dugoročna rješenja migracijske politike predložila usklađivanje hrvatskih i europskih zakona, pojednostavljenje administracije, potpisivanje bilateralnih sporazuma te stvaranje migracijske politike.
Hrvatska je potpisala sporazum samo s Njemačkom i Slovenijom, a općenita migracijska politika trebala bi ostvariti fleksibilan sustav prihvata migranata te na taj način spriječiti sivu ekonomiju, pojasnila je Skupnjak Kapić.
Na okruglom stolu su sudjelovali i Sanja Crnković Pozaić, direktorica Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR), Slavica Singer, predsjednica Upravnog odjela CEPOR-a, Boris Grigić, načelnik Odjela za politička pitanja EU. Nositelj projekta je bugarski European Institute, čija je predstavnica Juliana Nikolova također sudjelovala u diskusijama.
(T.N.)
Izvor:
Lider