U slučaju da su procjene o blagdanskoj potrošnji od više od 11 milijardi kuna, većina će hrvatskih građana siječanj dočekati u minusu na tekućem računu, a mjesecima će otplaćivati dugove s kreditnih kartica.
Najgore će biti onima koji su proteklih dana premašili sve granice svojih financijskih mogućnosti i ušli u nedopušteni minus jer na njega moraju platiti najveće zakonske kamate od 15%, pa možda ostanu i bez redovnog minusa koji odobrava banka.
S obzirom da se u Hrvatskoj ne može proglasiti osobni bankrot, stručnjaci preporučuju da se izračunaju apsolutno svi dugovi te izradu dobre strategije štednje. Jedna od preporuka jest smanjenje broja kartica na minimum, a budući da svaki zaposleni građanin ima gotovo šest kartica, rezanje jedne od njih može spriječiti neplaniranu potrošnju.
Druga preporuka je da se u kupovinu počne nositi gotovina, i to samo koliko mjesečni proračun može podnijeti. U slučaju da osoba ne raspolaže gotovinom, većina financijskih stručnjaka i banaka preporučuje dizanje kratkoročnog kredita, za koji su kamate manje od onih za minuse na tekućim računima, te svođenje svih dugova na nulu.
Stručnjaci i psiholozi smatraju da u štednji može pomoći i ozbiljan obiteljski sastanak na kojem će biti dogovoreno smanjenje troškova na sami minimum. U blagdansko vrijeme je također preporučljivo svakodnevno praćenje stanja tekućeg računa, priljeva i isplata te vlastite potrošnje putem debitnih ili kreditnih kartica.
Planiranje ostalih životnih troškova i dodatnih izdataka trebalo bi se raditi nakon što se, odmah po dolasku priljeva, plate sve obveze, poput režija ili stambenog kredita.
(T.N.)
Izvor:
Jutarnji list