Glavni cilj novog Zakona o poticanju ulaganja jest povećanje zaposlenosti, a njime je zakonska regulativa usklađena s europskom. U zakonu koji je stupio na snagu prvog dana 2007., stoji kako se sustavom poticajnih mjera za ulaganje u gospodarstvo ostvaruju i osnovni ciljevi gospodarske politike te strategije gospodarskog razvitka.
Tvorci zakona se nadaju da će predviđene poticajne mjere imati pozitivan učinak na ulaganje u postojeću gospodarsku strukturu.
Značajno je da zakon ne pravi razliku između domaćih i stranih ulagača, a njegov cilj je potaknuti domaće gospodarske subjekte da pojačaju svoje investicijske aktivnosti, te stvoriti jasan i konkurentan zakonodavni okvir i okružje za strane ulagače.
Odobravanje tih mjera te poreznih i carinskih povlastica, usmjerava se prema proizvodno-prerađivačkim, razvojno-inovacijskim te aktivnostima poslovne podrške. Posebna pažnja posvećena je otvaranju novih radnih mjesta, stručnoj izobrazbi ili usavršavanju zaposlenika te se ovim zakonom mijenja model poticanja zapošljavanja.
Naime, umjesto predviđenog osnivanja fonda za tu namjenu, poslove poticanja zapošljavanja, otvaranja novih radnih mjesta te stručne izobrazbe ili prekvalifikacije, preuzelo je na izravno na sebe Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva. Novi poticaji trebali bi prvenstveno, riješiti problem nezaposlenosti u najugroženiji županijama.
Zbog velike razlike u registriranim stopama nezaposlenih u pojedinim dijelovima Hrvatske, u županijama gdje je ona do 10%, za otvaranje novih radnih mjesta previđena je bespovratna novčana potpora u visini do 10% troškova od maksimalnog iznosa protuvrijednosti kuna, odnosno do 1.500 eura po novootvorenom radnom mjestu.
Onaj tko osigura otvaranje novih radnih mjesta povezanih s ulaganjem u područjima gdje je nezaposlenost varira od 10% do 20%, dobit će potporu od 15% u maksimalnom iznosu, do 2.000 eura.
Čak 3.000 eura ili 20% opravdanih troškova za otvaranje radnih mjesta dobit će gospodarski subjekti koji će posao otvarati u županijama gdje stopa nezaposlenosti prelazi 20 posto.
Također su predviđene i bespovratne novčane potpore za usavršavanje radnika na novim radnim mjestima povezanim s ulaganjem, a razlikuju se one za slučaj općeg usavršavanja i potpore u slučaju posebnog usavršavanja.
Za sufinanciranje usavršavanja, radno mjesto mora biti otvoreno kao posljedica povećane učinkovitosti kapaciteta stvorenih ulaganjem. Tako bi se trebalo postići subvencioniranje otvaranja i usavršavanja - dugoročno "konkurentnih radnih mjesta".
Potpora za nova radna mjesta i usavršavanje odobrava se za ona mjesta koja su otvorena u razdoblju od tri godine od stjecanja statusa nositelja poticajnih mjera. Ako se nova radna mjesta ne zadrže najmanje pet godina od njihovog otvaranja, nositelj gubi pravo korištenja potpora, te je dužan državi vratiti sva sredstva uvećana za zatezne kamate.
Za sve koji neće poštivati zakonske odredbe, moguće su kazne u visini od 100.000 do milijun kuna.
(T.N.)
Poslovni dnevnik