Razjedinjenih šest sindikalnih središnjica nakon dugo vremena mogao bi okupiti jedan zajednički projekt - inicijativa za donošenje Zakona o minimalnoj plaći kojim bi se prvi put u Hrvatskoj zakonom svim radnicima zajamčio minimalac.
Prema radnom prijedlogu, minimalna plaća iznosila bi 50% prosječne plaće u državi. Cilj je sindikata da se nakon javne rasprave u prvom dijelu ove godine, "pritisne" saborske zastupnike da taj zakon izglasaju sredinom 2007. godine.
Nekoliko sindikalnih središnjica već je iznijelo svoje prijedloge o minimalcu, a čelništvo Saveza samostalnih sindikata Hrvatske raspravljat će o zadnjoj verziji svog prijedloga Zakona o minimalnoj plaći. Za srijedu je dogovoren i sastanak čelnika svih sindikalnih središnjica na tu temu.
Ukratko, sindikalci predlažu da se u prijelaznom razdoblju za 2007. godinu utvrdi neto minimalna plaća od 2400 kuna, a od 1. siječnja 2008. zakonom zajamčen minimalac iznosio bi 50% prosječne plaće.
Prema prijedlogu SSSH na isti iznos povećao bi se i neoporezivi dio plaće, a poslodavcima bi za neisplatu minimalca prijetila kazna od 200.000 do čak milijun kuna.
Predsjednica SSSH Ana Knežević rekla je da poslodavci u pojedinim djelatnostima kao što je tekstilna industrija tvrde da ne mogu izdržati povećanje plaća, pa zbog toga predlažu definiranje sektora za koje bi se odredilo prijelazno razdoblje.
Kampanjom za minimalac sindikalisti će upozoriti da radnici s plaćom manjom od 2400 kuna žive u siromaštvu. Poslodavcima kojima je to previše, pak, poručuju da se ne trebaju ni baviti poduzetništvom.
Predsjednik NHS Krešimir Sever pojasnio je da je od 1998. godine najniža plaća - najniža mjesečna osnovica za obračun doprinosa koja trenutno iznosi 2.169 kuna bruto. Istaknuo je da se događalo da poslodavac plati državi sve što joj pripada, a onda radniku isplati 1.000 umjesto 1.600 kuna.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list