Europska bi komisija uoči obilježavanja Međunarodnog dana žena 8. ožujka, trebala predstaviti izvješće o razlikama u plaćama između muškaraca i žena, koje za isti posao u prosjeku dobivaju i i do 15% nižu plaću.
Najveće su razlike, od 20% do 25%, zabilježene su u državama poput Cipra, Slovačke, Estonije, Njemačke i Velike Britanije, dok su najmanje, ispod 5%, bile na Malti i u Portugalu.
Europski povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja Vladimir Špidla napomenuo je kako se razlike u plaćama polako smanjuju, ali se to događa presporo. Špidla je također napomenuo kako neke zemlje razmatraju mogućnost obvezivanja kompanija na podnošenje argumentiranih izvješća o nesrazmjerima u plaćama.
Osim toga povjerenik je vladama preporučio da se više usredotoče na obrazovanje te analiziraju zašto u nekim slabije plaćenim sektorima rade većinom žene.
U javnom sektoru, kao što su primjerice obrazovanje i zdravstvena skrb, plaće su općenito ravnopravnije određene, no u privatnom sektoru nesrazmjer se penje i do 25% na štetu žena.
Zanimljivo je kako su žene najdiskriminiranije u Velikoj Britaniji, gdje su ponekad plaćene i do 30% manje nego muškarci, a nasuprot njoj, Slovenija, odnosno njezine kompanije, slove kao najmanje pristrane jer su žene plaćene "samo" 11% manje od muškaraca.
Studija upozorava kako su sadašnji trendovi decentralizacije zapravo zabrinjavajući budući da se plaće određuju na lokalnoj ili kompanijskoj razini što dovodi do povećanja razlika i diskriminacije u pogledu spola.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik