Kako piše Jutarnji list, Vlada neće odustati od projekta obvezne srednje škole, a u slučaju da se to ne postigne promjenom Ustava, jedna je od mogućih alternativa produljenje osnovnog obrazovanja na devet ili deset godina, za što bi bilo potrebno izmijeniti samo Zakon o osnovnom školstvu.
Naime, Zakonom bi se moglo urediti da obvezno obrazovanje traje do prvog zanimanja, ali da ima dva stupa.
Prvi bi stup bila osmogodišnja osnovna škola, a drugi, u trajanju od godinu, dvije dana, bio bi obvezan za učenike koji ne upišu srednju školu i one koji iz nje ispadnu.
Na taj bi se način osiguralo da svi građani Hrvatske dobiju neku kvalifikaciju, a obvezno školovanje produljilo na devet ili deset godina, što je i bila namjera Vlade jer Hrvatska uz Makedoniju još jedina ima osmogodišnju obveznu školu.
Glasnogovornik Vlade Ratko Maček ovu informaciju nije htio ni potvrditi ni demantirati. "U tijeku je javna rasprava o uvođenju obvezne srednje škole. Traže se najbolja rješenja za implementaciju takvog projekta, a uz predstavnike Vlade i Ministarstva, na tome rade i pravni stručnjaci", izjavio je Maček.
Ministarstvo je izračunalo da je u Hrvatskoj trenutačno 1,4 milijuna građana bez ikakve kvalifikacije, a za deset godina, ne poduzme li se nešto, bilo bi ih još barem 80.000.
Jednogodišnji i dvogodišnji programi već se pripremaju, a prema podacima koje je u utorak na okruglom stolu iznio ministar Primorac u razdoblju posljednje tri godine programe za stjecanje niže stručne spreme završilo je samo 1.523 učenika.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list