Da bi privukli što više kvalificiranih useljenika, a inspirirani svjetski poznatom američkom Zelenom kartom, Europska komisija planira predstaviti svoju inačicu boravišne i radne dozvole pod nazivom "plava karta".
Donošenje zakona moglo bi potrajati nekoliko godina, pa je vrlo vjerojatno da će useljenici koji dolaze u Hrvatsku, nakon ulaska Hrvatske u EU, od hrvatskih vlasti u budućnosti tražiti "plavu kartu".
"Trenutačno se radi studija učinaka koja će biti gotova za oko dva mjeseca, nakon čega će Europska komisija sastaviti detaljan prijedlog", izjavio je za AFP Friso Ascam Abbing, glasnogovornik Europske komisije.
Europska komisija se nada kako će prijedlog pomoći zemljama članicama da ostanu gospodarski konkurentne, kao i da riješe problem sve starije populacije. No, strane se radnike neće primati ako se radno mjesto bude moglo popuniti državljaninom EU-a ili osobom koja već ima dozvolu boravka u Uniji.
"Danas ako multinacionalna tvrtka želi prebaciti inženjera iz zemlje izvan Europske unije, od Rima do Bruxellesa, mora proći viznu proceduru, te dobiti boravišnu i radnu dozvolu", stoji u izjavi Franca Frattinija, potpredsjednika Komisije, ujedno i europskog povjerenika za useljeništvo.
Kako prenosi internetski portal EU Business, Frattini službeni prijedlog planira predati u rujnu.
"Plava karta" pomogla bi Europskoj uniji da 'uveze' najbolje radnike iz inozemstva u gospodarske grane za koje su im najpotrebniji, a prema podacima Bruxellesa, pola imigranata koji iz Sredozemlja, Srednjeg istoka ili sjevera Afrike odlaze u Sjevernu Ameriku visoko su obrazovani. Diljem Europe broj visokoobrazovanih niži je od 13 posto.
Iako Europska komisija ne želi slijediti primjer SAD-a, u kojem Zelena karta jamči stalan status, Frattini ističe da se moraju uvesti neke olakotne okolnosti koje će popularizirati "plavu kartu". Primjerice, useljavanje unatoč nepoznavanju jezika, mogućnost da se dovede obitelj i dozvola boravka dulje od dvije godine.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik