Čovjek pregovara svakodnevno – u dućanu, na ulici, s partnerom, pri zapošljavanju i na poslu. Stoga je poznavanje osnovnih pregovaračkih vještina izuzetno važno.
Svaki pregovarač ima svoj stil govora, no jedna od osnovnih osobina je prikriti svoje nedostatke te istaknuti prednosti. Pritom je važno imati kvalitetne argumente i podatke. Jednako je važno i na koji način ćete prezentirati govor.
Ipak, pregovaračke vještine nisu urođene i mogu se naučiti. Donosimo vam osnove pregovaranja.
Upotrijebite riječ "AKO"
Pregovaranje nije darivanje već jedna vrsta trgovine uslugama. Stoga, ako vas suradnik priupita za pomoć ili neku suradnju, nemojte odgovoriti s "DA" ili "NE". Radije recite "Nema problema" ali "AKO..." te recite što bi vama trebalo napraviti ili pripomoći. Također, važno je da imate jasan plan i ciljeve.
Imajte strpljenja
Stručnjaci savjetuju da svoju uslugu ne tražite odmah nakon upita za pomoć. Prvo realno sagledajte kako možete pomoći vašem sugovorniku. Zatim dobro promislite na koji način bi klijent mogao pomoći - vama. Svaki iskusni pregovarač mora znati svoje ciljeve i svoje mogućnosti, a pregovor ne smije biti nametanje svoje volje.
Nemojte reći "NE"
Izbjegavajte negativne odgovore. Na taj način nećete ostaviti dobar dojam o sebi jer će se činiti kao da izbjegavate suradnju. Primjerice, ako smatrate da vam određena suradnja neće omogućiti dolazak do cilja, radije recite nešto poput "previše je riskantno" ili "smatram da nije profitabilno".
Svaki upit je mogućnost
Kada vas suprotna strana priupita za pomoć ili suradnju, gledajte na to kao novu poslovnu mogućnost. Nemojte odbijati nove suradnje zbog neznanja.
Izbjegavajte glagol "potruditi ću se"
Kada nekome kažete kako ćete se "potruditi riješiti zadatak", nećete ostaviti dojam profesionalne osobe. Radije recite, primjerice, "dat ću sve od sebe da projekt uspije". Važno je predstaviti sa kao pouzdana i profesionalna osoba.
(A.T.)
Izvor:
AskMen