Osim mirovina tzv. novih umirovljenika koje bilježe značajna zaostajanja u iznosu mirovina, u mirovinskom sustavu je još sedam velikih problema.
Mirovine iz Srbije, Crne Gore i BiH
Osiguranike koji su mirovinu stekli u Srbiji, Crnoj Gori i BiH treba preuzeti hrvatski mirovinski sustav, a s time da HZMO preuzme u svoje fondove mirovine koje isplaćuju te zemlje.
Izlaz iz siromaštva
Kako bi se mirovine izvukle iz zone siromaštva u Zakon o mirovinskom osiguranju treba uvrstiti odredbu o izvanrednom godišnjem povećanju mirovina za isti postotak za koji je rastao BDP.
Prijevremena starosna mirovina
Smanjiti postotak umanjena za one koji su prijevremeno umirovljeni zbog gubitka radnog mjesta protiv svoje volje, a kada dosegnu godine za starosnu mirovinu isplaćivati im puni iznos.
Najniža mirovina
Za radni staž dulji od 30 godina ne umanjivati postotak za obračun mirovine, nego ga povećati kako bi se stimulirao dulji ostanak na radu. Tako bi se povećao i iznos najniže mirovine.
Status časnika bivše JNA
Statusne probleme časnika bivše JNA koji primaju "povlaštene mirovine", a koji su sustavno zakidani, potrebno je riješiti sukladno mirovinskom osiguranju HV-a.
Problematika invalida
Jednako tretirati ratne invalide NOB-a i Domovinskog rata. Za invalide rada, ako ih se ne zaposli nakon rehabilitacije, odmah pokrenuti postupak umirovljenja.
Obiteljske mirovine
Udovicama i udovcima priznati pravo da uza svoju mirovinu stečenu radom i uplaćivanjem doprinosa koriste polovicu obiteljske mirovine, ili samo obiteljsku, ako je to za njih povoljnije.
(A.T.)
Izvor:
Večernji list