Uprava Ine je, na temelju raspoloživih podataka iz matičnih knjiga, utvrdila da bi u postupku prodaje 7% dionica Ine bivšim i sadašnjim zaposlenicima po povlaštenim uvjetima moglo participirati između 47 i 48.000 ljudi.
Taj popis obuhvaća sve one koji su bili zaposleni u Ini od 30. 12. 1963. godine, dana kad je Ina registrirana kao industrija nafte, izuzev zaposlenih u onim društvima koja su se u međuvremenu izdvojila iz Ine kao zasebna društva skupa s imovinom.
Taj preliminarni popis trebao bi biti podloga i za novi krug pregovora sindikata Ine i Vlade, a koji bi trebali rezultirati jasnijim stavom Vlade o modelu po kojem će radnici ostvariti pravo na povlaštenu kupnju Ininih dionica.
Naime, 1. lipnja istječe rok u kojem Vlada, prema sporazumu postignutom sa sindikatima, mora definirati uvjete za kupnju dionica, odnosno referentnu cijenu, broj dionica, kao i diskont za godine radnog staža, ali i točno utvrditi tko će imati pravo sudjelovati u privatizaciji pod povlaštenim uvjetima.
Uz to hoće li upravo 1963. godina biti referentna godina za utvrđivanje prava na povlaštenu kupnju, kao što to predlaže Uprava Ine, Vlada bi se tada konačno trebala odrediti o politički vrlo osjetljivom pitanju - mogućnosti da u privatizaciji pod povlaštenim uvjetima sudjeluju i bivši Inini zaposlenici s područja Srbije, Slovenije i Bosne i Hercegovine.
Ako se bude držala stava da pravo sudjelovanja nemaju zaposleni u tvrtkama nastalim izdvajanjem Inine imovine i oni koji su već sudjelovali u privatizaciji te imovine, pravo bi izgubili zaposlenici Beopetrola, naftne kompanije koje je nastala upravo na taj način i s kojom Ina još vodi spor oko povrata imovine.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list