Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, godišnja stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena u travnju iznosila je 2,3%, a u odnosu na prethodni mjesec iznosila je 0,7 posto.
Državni statističari utvrdili su kako su rastu inflacije na mjesečnoj, ali i na godišnjoj razini, ponajprije pridonijele cijene odjeće i obuće koji su u travnju, u odnosu na prethodni mjesec, bili skuplji za 3,4%, a u odnosu na isti mjesec prošle godine cijene su im bile više za 5,3 posto.
Na mjesečnoj su razini u travnju također rasle i cijene prehrane te bezalkoholnih pića, koje znatnije sudjeluju u ukupnoj strukturi potrošnje, a u odnosu na ožujak porasle se su za 1,1 posto.
Zanimljivo je da cijene goriva i energije, koje su posljednjih godina najviše poticale inflaciju, ni na mjesečnoj ni na godišnjoj razini nisu generirali njezin rast. Štoviše, one su u posljednjih godinu dana pale za 0,1%, a u odnosu na ožujak za 0,4 posto.
Pritisak na rast inflacije, gledano na godišnjoj razini imala su i kretanja troškova stanovanja, pri čemu su se najviše odrazile cijene za usluge opskrbe vodom, koje su u godinu dana u prosjeku bile više za 8,3 posto.
Usporede li se podaci o hrvatskoj stopi inflacije s europskim prosjekom Zavod za statistiku usporedio je i hrvatsku stopu inflacije s europskim prosjekom. Podaci se odnose na ožujak, za kada je harmonizirani indeks potrošačkih cijena za Hrvatsku iznosio 2,0% i bio je nešto ispod prosjeka EU, a koji je u istom mjesecu, prema privremenim podacima Eurostata, iznosio 2,2 posto. Najviše stope inflacije u tom mjesecu imale su Letonija i Mađarska, 8,5% odnosno 9 posto.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik