Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za veljaču 2007. iznosila je 4.649 kuna ili oko 635 eura, što je gotovo tri puta više od prosječne mjesečne zarade jednog prosječnog Makedonca, dvije prosječne plaće isplaćene u Srbiji ili Crnoj Gori, te oko plaću i pol više od zarade u Bosni i Hercegovini.
U isto vrijeme, slovenska prosječna mjesečna neto plaća je u ožujku iznosila 815 eura, dok u istom mjesecu prosječna makedonska plaća nije prelazila 220 eura.
Slovenija je na uvjerljivo prvom mjestu prema isplaćenim neto plaćama na razini zemalja bivše Jugoslavije. Slovenske plaće veće su čak i od dijela zemalja koje su u prethodna dva navrata primljene u članstvo Europske unije, poput Češke, Poljske, Rumunjske i Bugarske.
Među zemljama bivše Jugoslavije, Hrvatska se nalazi na drugom mjestu prema prosječnim zaradama, iako nekoliko stotina tisuća zaposlenih primaju manje od prosječnih 635 eura, Zbog toga je Savez sindikalnih središnjica Hrvatske potaknuo je javnu raspravu o Zakonu o minimalnoj plaći. Iako su rasprave o tome utemeljene, pojedinim industrijama zbog ove najave prijeti bankrot, tako da će se o uvođenju minimalca raspravljati još neko vrijeme.
Prosječna neto plaća u Srbiji iznosi oko 329 eura, dok je "minimalac" 110 eura. Egzistencijalna bezizlaznost najviše pogađa umirovljenike, jednako kao i u Hrvatskoj te u Bosni i Hercegovini.
Minimalna plaća u BiH u oba je entiteta regulirana kolektivnim ugovorima i iznosi oko 160 eura. Prosječna neto mjesečna plaća u Bosni i Hercegovini (BiH) u prosincu 2006. godine iznosila je oko 313 eura, što je povećanje za 9,7% na godišnjoj razini.
Iako crnogorske plaće ne prelaze 330 eura, velik dio Crnogoraca ne živi od redovnog rada. Tako čak i njihovi predstavnici Vlade priznaju da ta nacija preživljava zahvaljujući svojoj "snalažljivosti".
Inače, najniža prosječna neto plaća isplaćuje se u Makedoniji, a ne iznosi više od 220 eura.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik