Za isti posao žene su u Hrvatskoj manje plaćene od muškaraca, a ta se nejednakost kasnije prenosi i na visinu mirovine, upozorila je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor na današnjem otvorenju međunarodne Konferencije o ravnopravnosti spolova koju organizira Vladin Ured za ravnopravnost spolova uz sufinanciranje Europske zajednice.
Prema podacima iz 2005. godine, u Hrvatskoj je prosječna bruto plaća žena iznosila 5.806 kuna dok su muškarci prosječno dobivali plaću od 6.492 kune.
Manje uplate doprinosa na plaću rezultirale su i manjom prosječnom mirovinom žena koja je u rujnu 2006. iznosila 1.758 kuna, dok su muškarci primali 2.106 kuna, napomenula je Kosor.
Unatoč brojnim pozitivnim promjenama u zakonima, pa i u Zakonu o radu, i dalje je prisutna nedopustiva nejednakost žena u šansama za dobivanje posla, a poslodavci im postavljaju ponižavajuća pitanja o bračnom statusu, broju djece i planovima o rađanju djece.
"Iako se to nastoji zataškati, žene s malom djecom nisu dobrodošle poslodavcima, što je za svaku osudu", istaknula je Kosor.
Navela je i da sadašnji udio žena u Hrvatskom saboru od 22% nije dovoljan, ali političke stranke imaju šanse već na slijedećim izborima staviti žene dovoljno visoko na izbornim listama kako bi ušle u Sabor.
Da potpuna ravnopravnost spolova nije zaživjela ni u zemljama Europske unije, iako je rodna jednakost jedna od europskih pravnih stečevina, podsjetila je Fay Devonic, čelnica Odjela za ravnopravnost muškaraca i žena Europske komisije.
Osim uključenja rodne jednakosti u nacionalna zakonodavstva, velika je i uloga sudaca koji izravno primjenjuju zakone, ali i svijest građana o vlastitim pravima, napomenula je Devonic. U Europskoj uniji posebna će se pažnja posvetiti položaju žena na tržištu rada, povećanju njihove stope zaposlenosti, te pomoći ženama da lakše spoje poslovne i obiteljske obveze, kroz ravnopravnu podjelu poslova u obitelji i brige oko djece.
Službeni podaci pokazuju da ni u zemljama EU žene nisu uključene na tržište rada koliko i muškarci, općenito dobivaju manje sigurne poslove i nose veći teret brige o djeci i starijim članovima obitelji.
Stopa zaposlenosti žena smanjuje se nakon što dobiju djecu, dok za muškarce vrijedi suprotno. Stopa zaposlenosti muškaraca u dobi od 20 do 44 godine viša je ako žive u domaćinstvu s djetetom. Žene u EU za istu vrstu posla u prosjeku dobivaju 15 posto manju plaću od muških kolega.
(Hina)