Zapadna Europa nije jedini dio Europske unije koji se suočava s manjkom radne snage. Tvrtke na istoku isto tako imaju poteškoća s pronalaskom kvalificiranih radnika.
Povećana ulaganja na istoku, emigracija, kao i slaba mobilnost radnika dovela je do manjka kvalificirane radne snage na tržištu rada u Poljskoj i Bugarskoj.
Ulagači u regiji suočavaju se s činjenicom da moraju tražiti dalje na istok kako bi pronašli radnu snagu, ili pak moraju platiti više.
U nekadašnje komunističke države centralne Europe tijekom 2006. uložilo se ukupno 32,5 milijardi dolara izravnih stranih ulaganja, čime su se povećale potrebe za kvalificiranim radnicima. No, istovremeno, tisuće visokoobrazovanih Poljaka i Rumunja, emigriralo je u zapadnu Europu, najčešće zbog većih plaća.
Stopa nezaposlenosti među novim članicama EU relativno je visoka – 13% u Poljskoj. Među nezaposlenima najviše je osoba koje imaju iznad 50 godina te onih koji dolaze iz ruralnih područja.
Mađari i Česi nisu emigrirali u velikom broju, no u obje zemlje suočene su s nedostatkom radne snage u jednom sektoru, ali i s nezaposlenošću u drugom.
Jan Havelka, bivši predsjednik tamošnje Državna agencija za privlačenje stranih ulaganja CzechInvest, smatra da je nedostatak pokretljivosti radne snage u Češkoj Republici problem stranih investitora.
"Nekad je za investitore šok kad shvate da su izgradili novu tvornicu za proizvodnju a nemaju radnike jer se ne žele seliti", rekao je Havelka.
Širom regije istočne Europe, ulaganja su premašila mogućnosti sustava obrazovanja da izbace na tržište dovoljno radnika.
Tako Poljska kompanija J.W.Construction planira dovesti 200 radnika iz Uzbekistana i Tadžikistana, a interes su pokazali i za zapošljavanje kineskih radnika.
No, ekonomisti poput Zdenka Stefanidesa iz banke VUB u Slovačkoj upozoravaju da bi regija mogla izgubiti ako potraga za kvalificiranim radnom snagom dovede do toga da rast plaća bude brži od dobitka od proizvoda.
(A.T.)
Izvor: