Tržište rada u Splitsko-dalmatinskoj županiji već godinama opterećuje problem nedostatka educiranih kuhara, konobara i vrhunskih barmena, pa je početak ovogodišnje turističke sezone označio i početak potrage za tim profilom sezonske radne snage.
Budući da je potražnja nesrazmjerna u odnosu na raspoloživu radnu snagu, sezonci će u jadranske županije ponovo dolaziti iz kontinentalnih dijelova Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja, pri čemu se otvaraju i veće mogućnosti rada na crno, posebice u privatnom sektoru.
Nezaposleni kuhari i konobari, koji bi imali iskustvo za obavljanje poslova u ugostiteljstvu, gotovo da ne postoje, a oni koji su tek napustili školske klupe i stekli jedno od ugostiteljskih zvanja, odriču se iluzije da bi u tom poslu, koji traje koliko i turistička sezona, mogli dočekati mirovinu.
Iz splitskog Atriuma, prvog hotela s pet zvjezdica koji će se otvoriti u poslovnom gradskom središtu, već su poručili da očekuju probleme u zapošljavanju stručnoga kadra, mahom konobara i kuhara, jer niskokvalificirana i nekvalificirana radna snaga ne udovoljava prestižnom standardu tog visokokategornika.
Trogirski se ugostitelji također muče s pronalaskom dobrih kuhara i vještih konobara, to više što svoje restorane otvaraju tek u sezoni, a to se, neovisno o njezinu produljenju, pokazalo kao najveća prepreka za pronalazak matičnih radnika, koji ne žele raditi na određeno vrijeme.
Iz tamošnjeg zavoda za zapošljavanje poručuju kako su šanse da udovolje potrebama ugostitelja za sezonskim kuharima i konobarima minimalne, što znači da će se i u Trogiru nedostatak radne snage nadomjestiti iz unutrašnjosti Hrvatske. Isti problem muči i Vis, na kojem se traže svi profili ugostiteljskih radnika.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, tek je 2% od gotovo 300.000 nezaposlenih građana pokazalo interes za sezonski rad u ljetnim mjesecima.
(A.T.)
Izvor: