Česima najviše smeta diskriminacija u drugim zemljama EU, češće od drugih se žale i u tim postupcima imaju najviše uspjeha.
To piše u godišnjem izvještaju sistema Solvit, namijenjenog izvansudskom rješavanju sporova u EU na tržištu Unije.
Solvit centri, koji postoje u svih 27 zemalja EU-a, Norveškoj, Lihtenštajnu i na Islandu, prošle su godine riješili ukupno 500 slučajeva od čega je 50-ak iz Češke.
U novom godišnjem izvještaju upozorava se da su u porastu slučajevi u vezi sa socijalnim osiguranjem, plaćama i slobodnim kretanjem radne snage.
Više je žalbi građana (61%) nego poduzetnika (39%). Česi su se najviše žalili u vezi sa socijalnim pitanjima i od toga je riješeno oko 90% slučajeva. A najviše je problema bilo sa zakasnjelim isplatama plaća. Češki poduzetnici su se žalili, uglavnom, na diskriminaciju u Austriji i Njemačkoj.
Veliki odjek imao je slučaj taksi vozača kojemu u Austriji nije bila priznata vozačka dozvola izdana u Češkoj. Ukratko, austrijska Privredna komora je nakon usvojene žalbe češkog taksi vozača morala izbrisati uvjet da se mora imati autrijska vozačka dozvola za dobivanje dozvole za taksiranje.
Češke tvrtke, poduzetnici i građani prošle su godine predali najviše žalbi i imali najviše riješenih slučajeva u EU.
Doduše, po broju predanih žalbi ispred njih su njemačke tvrtke i građani, ali Česi prednjače po broju riješenih predmeta.
"Što se više naši ljudi kreću službeno i privatno po drugim zemljama EU-a, primjećuju sve više stvari koje im se tamo ne sviđaju i u kojima se smatraju diskriminiranim. A i sve bolje poznaju zakonodavstvo EU-a i uspijevaju, nakon dugih postupaka, u slučajevima koji postaju putokazi za sudsku praksu", kaže češki sociolog Milan Kraus.
(A.T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija