Prosječna plaća u Hrvatskoj u svibnju ove godine bila je 650 eura. Iza Hrvatske prema prosječnoj plaći u regiji slijedi Srbija gdje prosječna plaća iznosi 350 eura.
U Crnoj Gori je prosječna plaća 323 eura, Rumunjskoj 304 eura, u Bosni i Hercegovini 275 eura, u Makedoniji 234 eura, u Bugarskoj 202 eura.
Visina prosječne plaće u Srbiji, kako ocjenjuju ekonomisti u toj zemlji, rezultat je strukture platne bilance, ali i dijelom rasta produktivnosti u industriji koji je u prošloj godini bio čak 14,2 posto.
Kako je u prošloj godini smanjen broj zaposlenih, i to je utjecalo na povećanje prosječne plaće. Srbija ima jednu od najviših stopa nezaposlenosti u regiji. Stopa nezaposlenosti u Srbiji znatno je veća od stopa nezaposlenosti u Rumunjskoj i Bugarskoj. To što je prosječna plaća u Srbiji veća od prosječne plaće, na primjer, u Rumunjskoj i Bugarskoj ne znači da se za nju može kupiti više robe nego u tim zemljama.
U Hrvatskoj su cijene proizvoda u trgovinama veće nego u Srbiji. U Bugarskoj su one nešto manje nego u Srbiji. U Bosni i Hercegovini je većina proizvoda jeftinija nego u Srbiji. Skuplje su samo komunalne usluge.
Prema izračunima Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, prosječna potrošačka košarica troškova za mjesec dana života četveročlane obitelji teška je 5.700 kuna ili 780 eura, a ako obitelj stanuje u podstanarstvu dodatnih 1.500 kuna više.
Kada obitelj stanuje u vlastitoj kući ili stanu, prosječna hrvatska neto plaća od 4.875 kuna ili 670 eura može pokriti tek 80% košarice mjesečnih troškova. Udio prehrane u mjesečnoj potrošnji u Hrvatskoj iznosi 35% ukupnih troškova, dok stanovanje čini nešto manje od 28,84% troškova.
Prema podatcima sindikata, više od 40.000 radnika u Hrvatskoj prima plaću nižu od 2.200 kuna bruto. A plaću nižu od prosječne od 6.900 kuna bruto prima više od 700.000 građana.
Prosječna mirovina u Hrvatskoj je 1.965 kuna. Kako je granica siromaštva 1.600 kuna, oko 550.000 umirovljenika je s mirovnim nižom od 1.600 kuna pa je u siromaštvu 50% umirovljenika.
Po prosječnim plaćama, koja je u Federaciji Bosne i Hercegovine oko 300, a u RS oko 250 eura, Bosna i Hercegovine zaostaje, ne samo za europskim zemljama, nego i za zemljama u okruženju. U godišnjem izvješću CIA-e Bosna i Hercegovina je, uz Makedoniju, najsiromašnija država bivše Jugoslavije.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine Edhem Biber tvrdi kako više od polovice zaposlenih ima daleko manje plaće od službenog prosjeka. On je upozorio kako roditelji nerijetko uskraćuju djeci osnovne prehrambene proizvode zbog čega veliki broj stanovnika obolijeva.
Prema podatcima Agencije za statistiku BiH, najviše plaće su u financijskom posredovanju i opskrbi električnom energijom, plinom i vodom i iznose 880, odnosno 670 eura.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik