Najavljena poskupljenja osnovnih prehrambenih proizvoda, koji bi prema nekim medijskim napisima trebali poskupjeti i do 30%, neutemeljena su, a novca ima dovoljno, samo ga treba drugačije rasporediti, ocijenjeno je na konferenciji za novinare Sveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).
Predsjednica SSSH Ana Knežević podsjetila je kako je početkom godine građane pogodio val poskupljenja gotovo svih komunalnih usluga, a sredinom ljeta i poskupljenja kruha i pekarskih proizvoda.
Cijene u rujnu u Hrvatskoj su porasle za 1,2%, što je, po tvrdnjama sindikalaca, najveća stopa inflacije u proteklih šest godina.
Ana Knežević je podsjetila kako je Vlada već uvela izvozne carine na pšenicu od 98 eura po toni, jer je bila sušna godina i na svjetskom tržištu vlada nedostatak žitarica. U Hrvatskoj je, međutim, ove godine bila dobra žetva i požeto je 750.000 tona pšenice, a hrvatske su potrebe oko 500.000 tona.
Prema tome, kako je rekla Knežević, sirovina za kruh i pekarske proizvode ima dovoljno, te na nas ne bi trebala utjecati poskupljenja na svjetskom tržištu.
Sindikalna košarica SSSH pokazuje da su minimalni životni troškovi četveročlane obitelji u listopadu iznosili 5.774 kune, što je za 0,78% više nego u rujnu.
Prosječna neto plaća u kolovozu iznosila je 4.670 kuna, a njome se moglo pokriti 80,87% životnih troškova. Sindikalna košarica podstanarske obitelji u listopadu je iznosila 7.311 kuna, što je za 0,62% više nego u kolovozu, a prosječna plaća bila je dovoljna za pokrivanje svega 64% troškova podstanarske obitelji. Posjeduje li obitelj osobni automobil, mjesečno potroši još najmanje 909 kuna.
Minimalni troškovi života za dvoje umirovljenika, u listopadu su iznosili 3.317 kuna, a prosječna isplaćena mirovina iznosila je 1.958 kuna, čime se moglo pokriti svega 59% životnih troškova. (Hina)