Nezaposleni radnici sa srednjoškolskim obrazovanjem, bilo da je riječ o trogodišnjem obrazovanju, kvalificiranim ili visokokvalificiranim radnicima, te radnicima sa srednjoškolskim obrazovanjem za zanimanja u trajanju od četiri ili više godina i gimnazijom, predstavljaju čak 61% ukupno registriranih nezaposlenih radnika.
Od ukupno nešto malo više od 250.000 nezaposlenih, srednjoškolsko obrazovanje u svim njegovim stupnjevima ima gotovo 152.000 nezaposlenih.
No, iako ta populacija radno sposobnih građana najviše "popuni" državnu burzu, prema podacima za listopad statistički je zamjetan vrlo lagani pad nezaposlenosti na godišnjoj razini u populaciji radnika s trogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem, KV i VKV radnicima, kao i radnicima s četiri godine srednjoškolskog obrazovanja i gimnazijom.
S druge, pak, strane državna burza bilježi i lagani porast nezaposlenosti među populacijom s osnovnoškolskim obrazovanjem pa se od listopada prošle do ovogodišnjeg listopada njihov udio u nezaposlenosti povećao s 23,7% na 25 posto.
Kovinotokar, pekar, bravar, ratar, strojobravar, soboslikar ličilac, plinoinstalater, telekomunikacijski monter – obrazovni su programi koji mlađoj muškoj radnoj snazi omogućuju relativno brz pronalazak posla nakon okončanja trogodišnjeg strukovnog obrazovanja.
Kada je, pak, riječ o ženama, najbrže posao pronalaze konfekcionari, kuharice, industrijske krojačice, vrtlarice i rukovoditeljice prehrambenim strojevima.
Grafičari pripreme, fotografi, brodomehaničari, grafičari tiska, frizeri, ratari kao i polaznici obrazovnih smjerova voćar-vinogradar-vinar, najteže dolaze do posla nakon završetka obrazovanja.
Prema analitičkom biltenu HZZ-a, kada je riječ o četverogodišnjoj strukovnoj školi, najveći opseg zapošljavanja u muškoj populaciji imaju oni sa završenim programom šumarskog, drvodjelskog, prehrambenog, poljoprivrednog ili strojarskog tehničara te tehničara za telekomunikaciju.
Relativno brzo do posla dolaze i žene sa srednjoškolskim obrazovanjem za farmaceutskog, prehrambenog, tekstilnog, sanitarnog tehničara, ako i tehničara za željeznički promet ili računala te dizajnerice tekstila i kulturno-umjetničke organizatorice.
Tehničari u zdravstvenom sustavu, poput zubnih tehničara, fizioterapeutskih, laboratorijskih teže dolaze do posla i u muškoj i u ženskoj populaciji.
Također, u roku od šest mjeseci od trenutka registriranja nezaposlenosti uspije zaposliti 30,3% osoba sa završenom osnovnom školom, dok svega 23,8% muškaraca i 26% žena s gimnazijskim obrazovanjem uspije zaposliti u istom razdoblju. (A.T.)
Izvor:
Novi list