Iako 40% stanovnika Hrvatske nema ni srednju školu, svega 2,5% građana u dobi od 25 do 64 godine sudjeluje u cjeloživotnom obrazovanju.
U narednih 18 mjeseci hrvatska će bespovratnim sredstvima CARDS programa u vrijednosti od 1,5 milijun eura pokrenuti projekt za jačanje sustava obrazovanja odraslih, kako bi se približila europskom prosjeku.
Cilj je projekta stvoriti suvremen i fleksibilan sustav obrazovanja koji će pratiti tržište rada i primjere najbolje prakse obrazovanja odraslih iz zemalja članica EU.
"Podaci o obrazovanju odraslih u Hrvatskoj su alarmantni, te očekujemo jačanje tog procesa u skladu s planovima EU", poručio je Oskar Benedikt, savjetnik Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj.
Upozorio je da obzirom na starenje populacije obrazovanje odraslih postaje nužnost, jer će se u budućnosti raditi sve dulje. U narednih 30 godina, ističe Benedikt, svaki treći Europljanin bit će stariji od 60 godina, svaki deseti stariji od 80 godina, a broj mladih ispod 24 godine past će za 15 posto.
U Hrvatskoj će do 2035. godine postotak zaposlenih pasti za 14,6%, u Europi za 9,9%, a u Turskoj će porasti za 37,3 posto.
"U takvoj situaciji razvoj znanja i vještina zaposlenih bit će od presudne važnosti za opstanak starijih radnika na tržištu rada", ističe Benedikt. (A.T.)
Izvor:
Novi list