Od četvrtka će svi hrvatski potrošači biti pozvani na jednotjedni bojkot kupovanja te će tako po prvi put imati priliku pokazati svoje nezadovoljstvo cijenama i tretmanom.
Potrošače će na bojkot pozvati Hrvatski savez udruga za zaštitu potrošača, koji apelira da se od četvrtka kupuju samo osnovne namirnice.
Vesna Brčić-Stipčević iz Udruge za zaštitu potrošača (HUZP) je najavila kako se pozivom na jednotjednu minimizaciju kupnje želi pokazati građanski bunt prema svemu što se na tržištu događa.
"Želimo potaknuti potrošače da postanu svjesni svoje snage i da pokažu kako su protiv ovakvog načina neuvažavanja" najavljuje Brčić-Stipčević.
Povod bojkotu jest i prošlotjedni dogovor o pojeftinjenju bijelog i polubijelog kruha te svježeg mlijeka i suncokretova ulja od 8 do 12 posto. Međutim, potrošačke udruge to ne smatraju bitnim korakom te se pitaju što je s voćem, povrćem, mesom i ostalim prehrambenim proizvodima, poskupljenjima komunalnih usluga, a što s najavama poskupljenja energenata za gospodarstvo koje će se opet odraziti na građane?
U HUZP-u napominju kako svi trgovci nisu snizili cijene navedenih proizvoda jer je to njihovo legitimno pravo, zbog čega se cijene trebaju regulirati drugim mjerama.
Inače, anketa koju je nedavno proveo Večernji list je pokazala da 75,7% građana svih dobnih i rodnih skupina podržava prosvjed.
No, bojkot kupnje hrane zbog rasta cijena nije hrvatska izmišljotina. Naime, prošle godine u rujnu talijanske potrošačke udruge pozvale su na jednodnevni bojkot kupovanja tjestenine jer je nacionalna namirnica poskupjela u prosjeku 20 centi po kilogramu.
Na bojkot pod nazivom "Jedan dan bez paste", ali i svih proizvoda od brašna odazvalo se oko 70%Talijana, a talijanska je vlada apelirala na sve u lancu distribucije, od proizvođača do trgovine, da ne povećavaju cijene, što su u trgovinama kontrolirali financijski stražari.
Međutim, nakon samo nekoliko mjeseci cijene tjestenine ponovno su narasle zbog inflacije, a potrošači preko udruga pripremaju nove akcije protiv poskupljenja.
Još jedan primjer bojkota dogodio se u Grčkoj gdje su cijene porasle za oko 40% nakon ulaska u Europsku uniju. Vesna Brčić-Stipćevič navodi kako su tamošnji građani u tjedna dana znatno reducirali svoju potrošnju što je na kraju rezultiralo vraćanjem cijena na staro. (V.K.)
Izvor:
Večernji list