Bojkot kupnje, na kojeg pozivaju udruge za zaštitu potrošača, nikako nije odgovarajuća akcija koja može utjecati na sniženje cijena roba i usluga, smatraju u Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) ponavljajući svoju tvrdnju da trgovina i domaći proizvođači nisu generatori poskupljenja, a organizatorima bojkota poručuju da tom akcijom preuzimaju i odgovornost za primanja gotovo 250.000 radnika.
HUP je priopćenjem reagirao na akciju potrošačkih udruga koje su pozvale građane na suzdržavanje od kupnje od danas do 15. veljače kako bi proizvođače i trgovce natjerali na sniženje cijena osnovnih artikala, a to je prvi takav oblik bojkota koji se organizira u Hrvatskoj.
Iz HUP-a napominju kako je hrvatsko gospodarstvo tržišno i na njemu vrijede pravila tržišnog utvrđivanja cijena. Poskupljenja su, tvrde iz HUP-a, posljedica globalnih kretanja i trendova na međunarodnom tržištu, zbivanja s cijenama sirovina i energenata, te da se s obzirom na veliku ovisnost o uvozu, u povećanjima domaćih cijena prelijeva inflacija zemalja iz kojih se uvoze proizvodi i sirovine.
Dodaju i da se dio uzroka povećanja životnih troškova, ali i troškova poslovanja hrvatskog gospodarstva, nalazi i u poskupljenju komunalija na lokalnim razinama. Stoga u HUP-u smatraju da se na temelju "sasvim pogrešnih pretpostavki stvara nepotreban i neracionalan pritisak na hrvatske gospodarske subjekte".
Vezano za odabir vrste akcije iskazivanja slobodne građanske volje, po mišljenju HUP-a organizatori bi svakako morali imati na umu da je u podlozi njihove akcije želja za smanjenjem prodaje i prometa. Na taj način sasvim izravno preuzimaju odgovornost za primanja naših djelatnika, njih gotovo 250.000, navode iz HUP-a.
Po ocjeni HUP-a "iz komuniciranih ciljeva akcije, osim želje za vlastitom promocijom, nema jasnog drugog cilja. Udruge potrošača nisu definirale svoje prijedloge za obuzdavanje rasta cijena, odnosno što je to što udruge predlažu kao najbolje mjere za sadašnju situaciju i za hrvatske potrošače". (Hina)