Najavljena zdravstvena reforma trebala bi odgovoriti na pitanje kako promijeniti nepovoljni trend po kojem je Hrvatska po broju medicinskih sestara pri dnu, a po obrazovnoj strukturi na dnu europske ljestvice, istaknuto je na okruglom stolu "Hrvatski pacijent na pragu nove Europe".
Na skupu organiziranom u povodu Svjetskog dana bolesnika također je rečeno da reforma mora, među ostalim, ponuditi rješenje kako u zdravstvenom sustavu osigurati dovoljan broj liječnika i medicinskih sestara.
Predsjednica Hrvatske komore medicinskih sestara Dragica Šimunec istaknula je da se potrebe bolesnika mijenjaju s napretkom medicine, pa njih mora pratiti i edukacija medicinskih sestara. U Hrvatskoj postoji trogodišnje visokoškolsko obrazovanje sestara, koje je kao standard prihvaćeno u Europskoj uniji, no takvog je kadra malo.
"Imamo puno sestara sa srednjom stručnom spremom, koje su kompetentne i imaju dugogodišnje iskustvo, ali formalno-pravno nemaju obrazovanje koje bi im osiguralo status, pa im treba omogućiti doškolovanje uz rad", kaže Šimunec.
U Komori smatraju da bi to omogućilo sestrama bolji materijalni status i veću motiviranost za ostanak u struci. O problemima sestrinstva predstavnice Komore razgovarale su s novim ministrom zdravstva Darkom Milinovićem, od kojega očekuju da u predstojećoj reformi promijeni i definira status sestrinske struke. (Hina)