Poslodavci i sindikati približili su se dogovoru oko prijedloga Zakona o minimalnoj plaći, a imaju rok od tri tjedna za dogovor oko prijepornih pitanja. Socijalni će partneri uskoro razgovarati i o ulozi i financiranju Hrvatske gospodarske komore (HGK), a očekuje se i da pripreme tekst sporazuma o socijalnom partnerstvu za novi razvojni ciklus.
To su neki od zaključaka koje su usuglasili predstavnici Vlade, Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i sindikalnih središnjica na savjetovanju u Vukovaru o socijalnom partnerstvu.
Sindikati i poslodavci "vrlo su se približili" Zakonu o minimalnoj plaći, a rok da dođu do dogovora oko prijepornih pitanja je 15. ožujka, izjavio je novinarima premijer Ivo Sanader nakon prvog dijela za javnost zatvorenog savjetovanja.
"Postigne li se suglasje socijalnih partnera o tom zakonu bit će to veliki korak za Hrvatsku - pokazat ćemo da postoji spremnost za kompromis kada je riječ o općem dobru", ocijenio je Sanader. Ako poslodavci i sindikati ne postignu dogovor to će "presjeći" Vlada, a isto bi se moglo desiti i ne dogovore li se sindikalci o Zakonu o reprezentativnosti sindikata, za što imaju rok do kraja travnja.
Predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević rekao je da u vezi Zakona o minimalnoj plaći nema baš previše prijepornih pitanja, te istaknuo kao cilj do 1. svibnja uputiti zakon u saborsku proceduru. Minimalna je plaća trenutno na 33% prosječne hrvatske plaće, a predlažemo da u određenom razdoblju ona dosegne 50 posto, kazao je.
HUP u načelu podržava donošenje zakona o minimalnoj plaći, ali osim postotka treba voditi brigu o nominalnim iznosima, kaže predsjednik HUP-a Damir Kuštrak koji je optimist kada je riječ o mogućnosti dogovora o tom zakonu.
Predstavnici Vlade, HUP-a i sindikata dogovorili su se da tema jedne od idućih sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća bude ustroj i financiranje HGK. HUP nije protiv HGK-a, ali svakako treba reformirati i ulogu i način financiranja Komore, poručuje Kuštrak.
Sanader se nada da bi se uskoro mogao pripremiti i potpisati sporazum o socijalnom partnerstvu za novi razvojni ciklus, o čijem bi se tekstu trebala dogovoriti posebna radna skupina. Tim bi se sporazumom, kaže Matijašević, regulirala i politika plaća u iduće četiri godine i to vezivanjem uz rast životnih troškova i produktivnosti pojedinih djelatnosti, a da to ne bude generator inflacije.
Svi smo svjesni da bez gospodarskog rasta i rasta produktivnosti nema ni povećanja plaća, ali i da plaće ne mogu pratiti stopu (gospodarskog) rasta, istaknuo je i premijer Sanader dodajući kako bi se u sporazumu trebala naći i pitanja kako jačati konkurentnost, rast zapošljavanja itd. (Hina)