Somalija, Afganistan, Demokratska republika Kongo i Irak najnerazvijenije su zemlje na svijetu, prema indeksu slabosti država koju su objavila dva američka think-thanka.
Naime, Brooking Institution i Centar za globalni razvoj došli su do ovakvog zaključka na temelju analize 141 države promatrane prema 4 osnovna parametra: razvijenost gospodarstva, političke slobode, stupanj sigurnosti i socijalno blagostanje.
Promatrano prema navedenim parametrima skupinu od 10 najsiromašnijih zemalja na svijetu čine Somalia, Afganistan, Kongo, Irak, Burundi, Sudan, Središnja Afrika, Zimbabwe, Liberija te Obala Bjelokosti.
Osim toga, autori napominju kako najsiromašnije zemlje, s najmanje političkih sloboda i nerazvijenim gospodarstvom predstavljaju određenu prijetnju svjetskoj sigurnosti, zbog čega je potrebno usmjeriti sve napore kako bi se poboljšala situacija. Međutim, za sada se ne ulaže dovoljno, ističe jedna od autorica studije.
Također, na popisu se našlo i nekoliko zemalja za koje su istraživači rekli da ih je potrebno "držati na oku", jer je njihova gospodarska i politička situacija vrlo nestabilna. U tu skupinu spadaju Sirija, Algerija, Filipini, Kuba i Paragvaj, ali također i članica skupine G8, Rusija koja se nalazi na 65. mjestu. Potencijalni kolaps prijeti i Kini (74. mjesto) te Indiji (67.). Stručnjaci ističu kako ih je taj podatak nemalo iznenadio s obzirom da je riječ o tri velike i moćne države.
Ovom studijom posebno se želi istaknuti da je visina prihoda, kako države tako i stanovnika direktno povezana sa razvijenošću i jačinom države i njezinih institucija, zbog čega borba protiv siromaštva treba postati još veći svjetski prioritet.
Siromaštvo potiče društvene konflikte koji potom konstantno narušavaju društveni, ali i državni ustroj što na kraju može imati dramatične posljedice, napominje se u izvješću. (V.K.)
Izvor:
Brooking Institution