U bolničkoj zdravstvenoj zaštiti, u samo četiri osnovne specijalnosti internoj, kirurgiji, ginekologiji i pedijatriji nedostaje 925 liječnika.
Umjesto 2.831, samo ih je 1.906, a među spomenutim specijalnostima najviše, čak 328 liječnika, manjka u internoj medicini. Prema podacima stručnog društva, u sustavu nedostaje čak 350 anesteziologa.
K tome, u nekim specijalnostima u pedesetim je godinama života između 70 i 80 posto liječnika. Sve to upućuje na zaključak da je budućnost naše medicine prilično neizvjesna.
Trenutačno je na specijalizaciji 1.700 liječnika kojima, nakon što završe edukaciju, trebaju još godine za stjecanje iskustva.
"Hrvatska liječnička komora smatra nužnim da država definira nacionalnu strategiju borbe protiv smanjenja broja liječnika i drugog zdravstvenog osoblja, posebno u bolničkom sustavu", istaknuo je predsjednik Komore dr. Hrvoje Minigo.
Mjere koje predlažu uključuju poboljšanje materijalnog položaja i uvjeta rada, utvrđivanje normi i standarda pružanja zdravstvene zaštite, potporu profesionalnom razvoju te napredovanje u struci.
"Sada je plaća specijalista nakon 12 godina obrazovanja oko 9000 kuna, a mi tražimo 20.000 kuna. Nužan je također stimulativni način vrednovanja rada bolničkog liječnika, ali ne samo po tituli, kao što je danas, nego i po količini rada", naglasio je dr. Minigo.
Dodao je da se realne cijene zdravstvenih usluga trebaju formirati prema stvarnim troškovima. Primjerice, cijena specijalističkog pregleda koju plaća HZZO je 48 kuna, a trebala bi biti 220 za pregled "običnog" specijalista i 300 kuna za pregled subspecijalista.
U Komori su svjesni da to danas nije moguće, ali, ističu, ako ne bude promjena teško će se promijeniti trend relativno slaba zanimanja mladih za studij medicine. Za jedno upisno mjesto 1990. natjecalo se sedam, a danas samo 2,2 kandidata.
Što se tiče najavljene reforme zdravstva, dr. Minigo kaže da Komora podržava sve što bi poboljšalo kvalitetu zdravstvene zaštite te da najprije treba definirati košaricu usluga iz osnovnog zdravstvenog osiguranja.
"Predugačke liste čekanja posljedica su manjka liječnika, stare medicinske opreme te nekritičnih indikacija za pretrage koje traže specijalisti", rekao je potpredsjednik Komore dr. Josip Jelić. (A.T.)
Izvor:
Večernji list