Proces pristupanja EU još je više produbio regionalne razlike prema dohocima i nezaposlenosti u Hrvatskoj. Uvjerljivo najrazvijeniji i dalje je grad Zagreb sa 84% većim BDP-om po stanovniku u odnosu na državni prosjek te 26% većim osobnim dohotkom.
Zatim slijedi Istra koja ima najmanju stopu nezaposlenosti, i to čak 60% ispod državnog prosjeka te 31% veći BDP.
Pokazuju to promjene u BDP-u, stopi nezaposlenosti i plaćama za sve županije koje je predstavio Institut za međunarodne odnose.
Na dnu ljestvice nalaze se Vukovarsko-srijemska i Brodsko-posavska županija koja ima gotovo dva puta manji BDP i 54% veću stopu nezaposlenosti u odnosu na državni prosjek.
Na održanom okruglom stolu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Jakša Puljiz iz Instituta naglasio je da se "već u proces približavanja EU ušlo s velikim regionalnim razlikama, a kapital i investicije išle su i dalje u razvijenija područja." On je također napomenuo kako se slična situacija događala i u drugim državama koje su ulazile u EU.
Valerija Botrić s Ekonomskog instituta u svojoj je analizi zaključila da se regionalne razlike u stopi nezaposlenosti mogu objasniti očekivanom visinom plaće kod nezaposlenih osoba. Tako bi u Virovitičko-podravskoj županiji nezaposleni radili za 30% veću plaću od državnog prosjeka, dok bi primjerice u gradu Zagrebu, nezaposleni radili i za plaću koja je 13% manja od prosječne plaće u državi. (V.K.)
Izvor:
Večernji list