Zbog pogrešnog pristupa u reformama tržišta rada Europa bi mogla godinama osjećati posljedice, čak i ako kriza u SAD-u ne ostavi značajnijeg traga. Istaknuo je to glavni tajnik Organizacije za ekonomsku suradnju (OECD) Angel Gurría.
On je naveo da je životni standard u Europi za trećinu slabiji nego u SAD-u, a takva razlika nije zabilježena od 70-ih godina prošlog stoljeća.
Gurría je za Financial times izjavio da su reforme tržišta itekako potrebne, jer trenutna situacija donosi samo troškove. "Naravno reforme će iziskivati još veće troškove koji će biti kratkotrajni, ali će donijeti dugotrajne pogodnosti."
Na održanoj konferenciji Međunarodnog monetarnog fonda istaknuto je da Europa treba uvesti više fleksibilnosti na svoje, još uvijek rigidno tržište rada, poticati aktivnije uključivanje stanovništva u radnu snagu te dopustiti slobodniji protok roba na tržištu.
Međutim, mnogi su sudionici upozorili na političke poteškoće u provođenju potrebnih reformi, a Gurría je dodao da političke strukture moraju objasniti kako je ponekad potrebno provesti i neke manje popularne mjere radi poboljšanja sustava. Najteži zadatak još uvijek ostaje reforma sustava socijalne sigurnosti, koji bi istovremeno trebao štiti radnike i neprestano im pružati mogućnosti za rad.
Direktorica pariškog Centra za studije o budućnosti i međunarodne informacije (CEPII) Agnès Bénassy-Quéré, objasnila je da trenutno stanje ukazuje na nedostatak koordinacije glavnih Europskih tijela odgovornih za ekonomski razvoj.
Ona upozorava da se europska stabilnost i rast ponekad razvijaju suprotno načelima Lisabonske strategije koja stavlja naglasak na strukturalne reforme, a to je najčešće posljedica uštede financijskih sredstava. "Strukturalne reforme zahtijevaju više redistribucije, jer države moraju znati kompenzirati gubitke. U suprotnom, potpuno je logično opirati se reformama." (V.K.)
Izvor:
Financial Times