Najveću prosječnu neto plaću od 871 eura, u prosincu 2007. godine imala je Slovenija. Za njom odmah slijedi Hrvatska sa 686 eura, dok je prosječna neto plaća u Mađarskoj iznosila 499, a u Rumunjskoj 360 eura, pokazuju analize RBA.
Prosječna neto plaća u Hrvatskoj, iskazana u eurima, kao i u Sloveniji, očekivano je zabilježila pad, sa 699 u studenom na 686 eura. Najviši mjesečni rast od 37 eura zabilježen je u Rumunjskoj, iako je prosječna neto plaća tamošnjih zaposlenika još uvijek niža nego u drugim državama.
U RBA procjenjuju da je uzrok tome isplata naknada za blagdane, poticaja i drugih bonusa, koji se u većini zemalja isplaćuju u studenom, dok se u Rumunjskoj isplaćuju u prosincu.
Unatoč rastu prosječnih plaća, Mađarska je još ispod hrvatskog prosjeka i to za gotovo 190 eura. Iako se plaća u Sloveniji (871 euro) smanjila, ona je još uvijek natprosječno visoka za ovu regiju.
Što se pak Hrvatske tiče, podaci DZS-a pokazuju da je prosječna neto plaća po zaposlenom, nakon pada u prosincu tijekom siječnja ipak rasla. Tako je siječanjska plaća bila je 61 kunu ili 1,2% viša nego u prosincu 2007. godine, te je iznosila 5.091 kunu. U odnosu na siječanj prošle godine prosječna neto plaća po zaposlenom nominalno je porasla za 5,9 posto.
Međutim, analitičari RBA smatraju kako je zbog godišnje stope inflacije od 6,2%, već drugi mjesec za redom zabilježen realni pad prosječne neto plaće.
Za razliku od prosinca, kad je pad iznosio 1,1%, tijekom siječnja realno smanjenje plaća iznosilo je 0,3 posto. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik