Kad Hrvatska uđe u EU porezno opterećenje za građane bit će znatno veće nego što je danas, a poskupjet će i kruh, mlijeko, lijekovi i knjige
Stručnjaci su, naime, izračunali da bi ukidanje nulte stope PDV-a na kruh, mlijeko, lijekove i knjige značilo trenutačni inflatorni udar od oko 1,45 postotnih bodova. Takav udar na standard građana u vrijeme stalnog rasta inflacije još je alarmantniji jer ti proizvodi čine oko 6,8 posto potrošnje u kućanstvima, dok kod siromašnijih kućanstava samo kruh i mlijeko čine čak 18 posto njihove potrošnje.
Odgoda ukidanja nulte stope
Ti podaci ključni su argument kojim je Vlada zatražila od EU odgodu ukidanja nulte stope PDV-a za šest godina. Jednako toliko prijelazno razdoblje Vlada traži i za povećanje trošarina na cigarete jer bi primjenom većih trošarina cigarete poskupjele najmanje 30 posto.
No poskupljenje zbog primjene pravila EU ne prijeti samo kruhu, mlijeku i cigaretama. Nakon ulaska u EU u Hrvatskoj će se morati plaćati 22 posto PDV-a pri kupnji građevinskog zemljišta, zbog čega će poskupjeti i nekretnine, prije svega novosagrađeni stanovi. Poskupjet će ugostiteljske usluge u pansionu i polupansionu jer će se za te usluge ukinuti povlaštena stopa PDV-a od 10 posto.
Branitelji više neće moći kupovati osobne automobile bez plaćanja PDV-a. Ni samostalni umjetnici više neće biti oslobođeni poreza pri isporuci svojih usluga i dobara. Sve te promjene u poreznom sustavu najavila je Vlada u pregovaračkom stajalištu za pregovore s EU u poglavlju Porezi.
Trošarine na plin i struju
Već je poznato da će Hrvatska morati uvesti trošarine na plin i struju. Jedina je nepoznanica u kojem će roku Hrvatska morati primijeniti nova porezna pravila jer će Vlada od EU zatražiti prijelazna razdoblja kao i za ukidanje nulte stope. Za uvođenje oporezivanja građevinskog zemljišta, primjerice, traži se prijelazno razdoblje od šest godina. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list