U Hrvatskoj poduzetnici godišnje 28 puta uplate razne poreze državi, što je upola manje od regionalnog prosjeka
Iako se u Hrvatskoj u raspravama o (ne)konkurentnosti obično povlači i pitanje poreznih rasterećenja, usporedbe ukupnog poreznog opterećenja dobiti poduzetnika govore drukčije.
U novim članicama Europske unije ono u prosjeku iznosi 44,5 posto, a u Hrvatskoj je za četvrtinu niže, 32,5 posto, neki su od nalaza istraživanja Svjetske banke u sklopu projekta Doing Business.
Za obradu poreza 196 sati
Prema njima, dakle, Hrvatska ispada najkonkurentnijom među svim Uniji novopridruženim zemljama. "To sugerira da problem hrvatske konkurentnosti nikako ne leži u području ukupnog poreznog opterećenja poduzeća", zaključuje mr. Marina Kesner-Škreb iz Instituta za javne financije u osvrtu na dio izvješća posvećen plaćanju poreza u Hrvatskoj.
Taj kriterij jedan je od onih u kojima je Hrvatska najviše uznapredovala od lanjskog izvješća (za 12 mjesta) i prema kojima su u skupini od 28 zemalja iz regije istočne Europe i središnje Azije uspješnije samo Latvija (Letonija) i Estonija, dok su iza nje nove članice EU poput Češke, Poljske, Mađarske i Slovačke.
U Hrvatskoj poduzetnici godišnje 28 puta uplate razne poreze državi. To je 11 manje nego godinu prije i upola manje od regionalnog prosjeka, no da u tom dijelu još ima mnogo prostora za poboljšanja potvrđuje i OECD-ovih samo 15 uplata godišnje.
Slično je pak i s vremenom koje poduzetnici (srednje velike kompanije) potroše na ispunjavanje poreznih obveza. U Hrvatskoj poduzetniku za to godišnje treba 196 sati, dok je u bavljenju poreznim "administriranjima" regionalni prosjek više nego dvostruko veći, a u zemljama OECD-a tek nešto manji nego u Hrvatskoj. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik