Trgovci su nezadovoljni jer benzinske crpke i kiosci mogu dugo raditi, a opremljeni su poput manjih prodavaonica, što stvara nelojalnu konkurenciju
Dolaskom turističke sezone iz godine u godinu otvara se pitanje radnog vremena ugostiteljskih objekata i trgovina i to ne samo na obali, već i u kontinentalnom dijelu Hrvatske.
Radno vrijeme do 22 sata
Zakonski propisano radno vrijeme za hotele te kampove i druge vrste ugostiteljskih objekata za smještaj je obvezno od 0 do 24 sata svaki dan, za restorane i barove od 6 do 24 sata, a za barove koji ispunjavaju uvjete za rad noću od 21 do 6 sati, ali samo u zatvorenim prostorima.
Za restorane i barove koji se nalaze van naseljenih područja radno vrijeme može biti od 0 do 24 sata, dok predstavničko tijelo odlukom propisuje radno vrijeme ugostiteljskih objekta jednostavnih usluga.
Što se trgovaca tiče, Boris Vukelić, predsjednik Ceha trgovine HOK-a, ističe kako je njihov najveći problem i dalje u uređivanju radnog vremena trgovina nedjeljom, za koje smatraju da bi Hrvatska trebala, kao i mnoge države EU-a, primijeniti načelo pozitivne diskriminacije u odnosu na male trgovce.
"Treba omogućiti malim trgovcima da slobodno formiraju radno vrijeme", kaže Vukelić. Trgovci su nezadovoljni i iznimkama od općih pravila o radnom vremenu prodavaonica, jer, kako kažu, kiosci za prodaju tiska ne prodaju samo tisak, već su opremljeni za prodaju pića i slično, benzinske postaje redovito u svome objektu otvaraju i prodavaonice - samoposluge.
Kako po prostornoj kvadraturi, tako i po opsegu poslovanja ove prodavaonice postaju nelojalna konkurencija malim trgovcima na koje se odnose navedena ograničenja radnog vremena, a prodavaonice na tržnicama, štandovi i slično prodaju istu robu kao i prodavaonice u čvrstim objektima. Trgovci, što se turističke sezone tiče, ističu potrebu posebnog uređenja radnog vremena specijaliziranih prodavaonica suvenira, kojima u turističkoj zemlji ne bi trebalo ograničavati radno vrijeme na 22 sata. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik