Dok je konfekcionarima srpanjska plaća isplaćena u iznosu "punog" minimalca, u kolovozu su dobili plaću u istom iznosu kao i tekstilci za koje je utvrđena niža minimalna plaća od 2.582 kune
Sindikati tekstila, kože, gume, obuće Hrvatske uputilo je ovih dana "požurnicu" Ustavnom sudu, moleći da što prije razmotri njihov zahtjev za ocjenom ustavnosti Zakona o minimalnoj plaći jer se njima ograničava pravo radnicima u tekstilu, koži i obući da primaju jednaku minimalnu plaću kao i ostali radnici.
Istovremeno, sindikat se priprema i za podnošenje tužbi u ime svojih članova koji rade u konfekciji zbog diskriminacije, odnosno isplate nižeg minimalca od zakonom propisanog.
Slijedi nova ustavna tužba
Naime, konfekcijskim radnicima srpanjska plaća isplaćena je u iznosu "punog" minimalca, odnosno 2.747 kuna. Međutim, već su plaće za kolovoz konfekcionari dobili u istom iznosu kao i tekstilci, drvoprerađivačka i kožarsko-obućarska industrija, donosno radno-intezivne grane za koje je utvrđena niža minimalna plaća od 2.582 kune.
Sindikat tekstila dva mjeseca bezuspješno pokušava dobiti jasno očitovanje Državnog inspektorata, odnosno resornog ministarstva gospodarstva, o tome jesu li i konfekcionari u grupi radnika na koje se primjenjuje niži minimalac zbog teške situacije u djelatnosti.
Iz samog zakona ne proizlazi da bi zaposleni u proizvodnji odjeće trebali primati nižu minimalnu plaću.
"Zakonom bi se trebale ispravljati nejednakosti, a ne uvoditi diskriminacija kao što je slučaj sa Zakonom o minimalnoj plaći", kaže Svjetlana Šokčević, predsjednica sindikata tekstila, kože, gume, obuće.
Uvedena diskriminacija radnika
Osim toga, kako poručuju iz sindikata tekstila, potpuno je nelogično da se radnicima iz džepa uzima kako bi se pomoglo restrukturiranju djelatnosti.
Prema izračunu sindikata tekstila, svaki radnik u toj djelatnosti mjesečno je oštećen za 165 kuna bruto, a zakidanje radnika trajat će pune četiri godine ne ukine li Ustavni sud odredbu Zakona o minimalnoj plaći koja dopušta diskriminaciju radnika u radno-intezivnim djelatnostima.
Taj sindikat upozorio je i kako je nakon donošenja tog Zakona trebalo ostaviti vremena za prilagođavanje novim tržišnim uvjetima.
Naime, iako ima onih poslodavaca kojima je u poslovanju "sve problem" minimalac je i realno donio probleme jer se počeo primjenjivati u sredini godine, pa poslodavci nisu imali vremena pripremiti se za novi izdatak koji nije planiran u godišnjim projekcijama. (A.T.)
Izvor:
Novi list