U odnosu na prošlu godinu zabilježen pad za četiri mjesta
Hrvatska je u najnovijem istraživanju Svjetskog gospodarskog foruma o globalnoj konkurentnosti zauzela 61. mjesto među 134 zemlje, što je u odnosu na prošlu godinu pad za četiri mjesta, istaknuto je na današnjem predstavljanju rezultata "Izvješća o globalnoj konkurentnosti 2008.-2009.".
Konkurentnost Hrvatske stagnira. Najveći problemi su niska učinkovitost javne uprave i korupcija, a slijede problemi porezne regulative, neodgovarajuće obrazovane radne snage, dostupnost financijskim izvorima, naglasio je član Nacionalnog vijeća za konkurentnost (NVK) Goran Radman.
Najkonkurentniji SAD
Vijeće poziva na hitan i značajno veći angažman na područjima modernizacije i reforme javne uprave, suzbijanja korupcije, efikasnijeg tržišta rada i razvijanja poslovnog sektora, rekao je Radman.
Nužnost reformi javne uprave i pravosuđa, te potrebe da svi rade na poboljšanju pozicije Hrvatske naglašava i potpredsjednik Vlade i član NVK Damir Polančec, a na konsenzus pozivaju i ostali sudionici rasprave.
Prema rezultatima istraživanja najkonkurentnija zemlja na svijetu i nadalje su SAD, a slijede Švicarska, Danska i Švedska i Singapur.
Glavni pokretači njihove konkurentnosti su transparentno funkcioniranje institucija, odlična povezanost akademskog i poslovnog svijeta, ulaganja u znanost i inovacije. Sve što je te zemlje podiglo nama praktično nedostaje i spušta nas na ljestvici, upozorio je Krešimir Sever, dok Ivica Mudrinić upozorava da se kao društvo nismo opredijelili prema radu. Nedostaju nam vrijednosti, a iz toga treba proizići i vizija kakvu budućnost želimo, a onda i sektorske strategije, kazao je Mudrinić.
Nove članice EU pale na ljestvici
Prema istraživanju, gotovo sve zemlje nove članice EU i kandidatkinje pale su na ljestvici, Mađarska za čak 14 mjesta (na 62.), Turska za 9 mjesta (na 63.), a izuzetak je Cipar koji bilježi snažan pomak naprijed, za 16 mjesta, na 40. mjesto.
Zemlje pak jugoistočne Europe bilježe pozitivne pomake na ljestvici, najviše Crna Gora, za 18 mjesta, na 65. mjesto, a i sve ostale su na ljestvici iza Hrvatske - Rumunjska na 68. mjestu, Bugarska 76., Srbija 85., Makedonija 98., BiH 107. mjestu.
Hrvatska je na ljestvici globalne konkurentnosti zauzela 61. mjesto, pri čemu iznadprosječno mjesto zauzima primjerice u područjima zdravstva, osnovnog obrazovanja i sl., a lošije u efikasnosti tržišta roba, tržišta rada i dr.
Potpredsjednik Polančec dojma je da je to posljedica uglavnom subjektivnih procjena. Rezultati se, naime, uz statističke podatke za 2006. i 2007. temelje i na anketi gospodarstvenika, a u Hrvatskoj je u njoj sudjelovalo 101 tvrtka. (Hina)