Na vrhu ljestvice nalaze se Švedska, Danska i Finska koje odlikuje fleksibilno tržište rada, rodna jednakost i niska nezaposlenost
Hrvatska je među 16 zemalja nečlanica EU zauzela prvo mjesto na ljestvici Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) u izvješću o provedbi Lisabonske strategije. Po ukupnoj ocjeni pak, Hrvatska se nalazi ispred novih članica EU, Rumunjske, Poljske i Bugarske te uz bok s Grčkom i Italijom, koje se nalaze na 22. i 23. mjestu.
Lisabonska strategija usvojena je 2002. godine na sastanku Europskog vijeća, a njezin glavni cilj je podizanje konkurentnosti i dinamičnosti europskog tržišta.
Kako bi se to ostvarilo EU je 2005. izmjenom strategije, prioritetnim označila stimuliranje gospodarskog rasta i zaposlenosti. Pod time misli na povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj, poticanje mobilnosti radnika u EU te podizanje stope zaposlenosti na 70 posto.
Skandinavska formula
Na vrhu WEF-ove ljestvice su tri skandinavske zemlje Švedska, Danska i Finska, a među pet najboljih nalaze se još Nizozemska i Austrija. Prve tri zemlje najkonkurentnije su na polju inovacija, ulaganja u istraživanje i razvoj te primjene novih tehnologija u proizvodnji.
Istovremeno, nordijske su zemlje razvile suradnju između obrazovnog i poslovnog sektora, a nadaleko su poznate po rodnoj ravnopravnosti i primjeni sustava fleksigurnosti na tržištu rada.
Sve navedeno rezultiralo je većom socijalnom uključenosti stanovništva, rastom broja visokoobrazovanih osoba i izrazito niskim stopama nezaposlenosti.
Nepoticanje poduzetništva
Prema osam mjerenih područja primjene Lisabonske strategije, Hrvatsku se uspoređivalo s Albanijom, Armenijom, Azerbajdžanom, Bosnom i Hercegovinom, Gruzijom, Kazakhstanom, Kirgistanom, Makedonijom, Moldavijom, Crnom Gorom, Rusijom, Srbijom, Tadžikistanom, Turskom i Ukrajinom.
Hrvatska je najbolje rangirana na području razvoja informacijskog društva (1.) i mrežnih industrija (1.) te na području financijskih usluga (2.) i održivog razvoja (2.). U svojoj grupi, zauzeli smo 3. mjesto na području ulaganja u istraživanje i razvoj te 4. na polju liberalizacije tržišta.
Od 16 promatranih zemalja, Hrvatska se slabije plasirala jedino na polju socijalne uključenosti (7.) i razvoja okruženja za poticanje poduzetništva (11.).
Osim toga, prema načinu provođenja Lisabonske strategije, pred Bugarskom i Poljskom nalaze se još dvije nečlanice EU, Crna Gora i Turska. (V.K.)
Izvor:
Svjetski gospodarski forum