Problem je premalo ulaganje u obrazovanje i prilagodba znanja nezaposlenih potrebama na tržištu
U zadnjih nekoliko godina na tržištu rada bilježi se pozitivan trend smanjenja nezaposlenosti, pa je tako broj nezaposlenih u rujnu ove godine iznosio oko 200.000, što je upola manji broj s obzirom na njih 400.000 početkom 2002. godine, piše Lidija Kiseljak u Večernjem listu.
U padu je i broj novoprijavljenih u evidenciji što je također pozitivan pokazatelj, ali raste broj novoprijavljenih iznad 50 godina, što je pokazatelj da se struktura nezaposlenih osoba na evidenciji zavoda mijenja. Najveći problem predstavlja dugotrajna nezaposlenost prijavljenih na burzi rada, ali i činjenice da je stopa nezaposlenosti još uvijek veća nego u EU.
Suradnja s poslodavcima
Na okruglom stolu koji je održan u organizaciji Večernjeg lista raspravljalo se o problemima na tržištu rada u Hrvatskoj i kako prekvalifikacijom doći do kvalitetnog kadra. Sudionici okruglog stola slažu se da se bez ulaganja u obrazovanje teško može postići kvaliteta na tržištu rada, a ono također može smanjiti i opseg dugotrajne nezaposlenosti koja je u našoj zemlji znatno izražena.
"Iako se u mnogim institucijama uče osnove poput projektmanadžmenta, osnove poslovnih procesa edukacije u državnim institucijama je rijetkost. To znači da se sustavno zapostavlja jedino ono što daje kvalitetu, a to je obrazovanje", istaknula je Sanja Crnković Pozaić, direktorica tvrtke BIT.
Također je istaknula da u slučaju otvaranja sto tisuća novih radih mjesta, ona se sigurno ne bi mogla popuniti nezaposlenim evidentiranim osobama.
Agencija za obrazovanje odraslih jedan je korak u poticanju osoba i tvrtki na potrebu edukacije zaposlenika, odnosno kako tvrdi njezi v.d. ravnatelja Mile Živčić, agencija ima stručnu i savjetodavnu ulogu prema institucijama koje pružaju usluge obrazovanja.
Motivacija zaposlenika
Ravnateljica HZZ-a, Ankica Paun Jarralah istaknula je da je u cilju ulaganja u obrazovanje potrebno složiti bolju i kvalitetniju suradnju s poslodavcima kako bi se saznale njihove potrebe. "Jedino ako se dobro poznaje potreba poslodavaca može se posredovati za kvalitetnog radnika, ili ako njih nema ulagati u obrazovanje nezaposlenih osoba", dodala je Paun Jarralah.
Osim edukacije potrebno je i povećati motivaciju radnika ne samo kroz visoke plaće, jer kvalitetnim pojedincima je bitnije mjesto gdje mogu ostvariti svoje ambicije i gdje se dobro osjećaju.
Potreba prekvalifikacije i cjeloživotno učenje sve je češća pojava na tržištu rada, kao i bolje praćenje novih oblika zasićenosti radnika i njihove motivacije za rad, zaključak je sudionika okruglog stola. (D.P)
Izvor:
Večernji list