Iako je većina mladih u EU zainteresirana za istraživanje i tehnologiju, tek se mali broj njih odlučuje za rad u tom sektoru
Zbog rastuće gospodarske i financijske krize čelnici EU sve glasnije ističu da je što prije potrebno uvesti plavu kartu kako bi se privukli visokoobrazovani imigranti, koji će svojim znanjem i vještinama pridonijeti pronalasku rješenja za krizu.
"Plava karta je ključni element za oporavak europskog istraživačkog sektora, koji je i prije krize patio zbog manjka stručnjaka, koji pak odlaze u SAD i Australiju", istaknuo je na konferenciji u Bruxsellesu Erkki Ormala, potpredsjednik za tehnologiju u Nokiji.
Pad konkurentnosti
Mnogi istraživači, poput Richarda Portesa sa University of London, naglasili su da bi trenutna kriza mogla uvelike naštetiti europskoj konkurentnosti, koja je već narušena, zbog čega se smanjio i intenzitet zapošljavanja.
Međutim, jedan dio njih smatra da je krizu potrebno sagledati kao priliku za nova istraživanja, te bi se tako mogla promovirati dinamičnost istraživačkog sektora.
Na ovaj bi se način motivirali i privlačili budući studenti, koji bi se u uobičajenim okolnostima zanimali za rad u financijskom sektoru, koji je sada međutim mnogo nestabilniji.
Veći izazov
Europski stručnjaci i znanstvenici odlučili su se zauzeti jedinstveni stav oko uvođenja plave karte nakon posljednjih rezultata Gallupovog istraživanja među mladima. Naime, iako je 67 posto mladih izjavilo da ih tehnološki i istraživački sektor zanima, samo 19 posto njih misli studirati društvene znanosti, dok ih prirodne znanosti planira studirati tek 10 posto.
Budući da je ekonomska kriza uzrokovala rezanje budžeta namijenjenih istraživanu i razvoju, zakonodavci i istraživači se slažu da je privlačenje većeg broja visokoobrazovanih osoba postalo još veći izazov nego ranije. (V.K.)
Izvor:
EurActiv