Zbog poštivanja kolektivnog ugovora i rasta plaća od šest posto, Vlada će za 2009. godinu morati predložiti proračun s deficitom
Plaće oko 250.000 zaposlenih u državnim i javnim službama u idućoj godini ipak će rasti šest posto, kako to predviđaju i kolektivni ugovori.
Prema zadnjim informacijama, Vlada će ispoštovati dogovor sa sindikatima nakon što su on odbili ponudu da im plaće rastu svega 3,5 posto kako bi država lakše podnijela posljedice krize, pišu Gabrijela Galić i Jagoda Marić za Novi List.
Zbog navedenog rasta plaća, Vlada će ipak morati predložiti proračun s deficitom, ali još je nepoznato koliki će on biti. Država će taj minus morati pokriti kreditima, pa će stoga i planirano zaduživanje premašiti 1,5 milijarda eura, čime se planiralo refinanciranje dugova. Posljedica proračuna s deficitom biti će i teže realiziranje zaduživanja u inozemstvu.
Nema otpuštanja službenika
Prema neslužbenim izvorima iz Banskih dvora, Vlada je ipak zadovoljna ovakvim razvojem situacije, jer bi zbog nepoštivanja kolektivnih ugovora državi prijetile brojne tužbe zbog kojih bi na kraju morala platiti mnogo veću svotu od 1,4 milijarde kuna koliko će iznositi trošak povećanja plaća.
Međutim, država će ipak štedjeti na kapitalnim projektima, koji su otišli na ponovno razmatranje, zatim na državnoj upravi i javnom sektoru, ali neće posegnuti za otpuštanjem radnika kao mjerom štednje, što je postalo vidljivo u privatnom sektoru.
Odljev visokoobrazovanog kadra
Iako neće doći do otpuštanja iz Vlade poručuju da će se štedjeti na racionalizaciji radnih mjesta, što bi značilo da će se usporiti zapošljavanje novih ljudi, nakon što je proteklih godina primano tri do četiri tisuće službenika godišnje. Budući da iz državne službe godišnje u mirovinu ode oko dvije tisuće službenika, Vlada će vjerojatno doći do uštede nepopunjavanjem tih radnih mjesta.
Međutim, sindikati su upozorili da u državnoj upravi nema viška, ali da se može govoriti o nepovoljnoj kvalifikacijskoj strukturi zaposlenih. Naime, zbog toga što su plaće u lokalnoj samoupravi barem za tisuću kuna više nego u državnoj službi za isto radno mjesto, visokoobrazovani odlaze u lokalnu upravu. (D.P)
Izvor:
Novi List