Najnoviji podaci o usporavanju gospodarstava istočnoeuropskih zemalja, govore kako će inflacija u nekima od njih dosegnuti čak 13 posto, a zbog devalvacije nacionalnih valuta mnogima prijeti i kreditna kriza
Zbog usporavanja globalnog gospodarstva Istočna Europa sve se češće suočava s nasilnim izvorom nezadovoljstva, upozoravaju stručnjaci. Zemlje pogođene financijskom krizom, poput Bugarske, Rumunjske i baltičkih zemalja suočene su s dubokom političkom destabilizacijom, socijalnim nemirima kao i povećanim rasnim tenzijama.
Nedavno su u glavnom gradu Litve, Vilniusu demonstranti napali litvanski parlament kamenjem, dimnim bombama i jajima nakon čega je policija intervenirala bacanjem suzavca. Građani su prosvjedovali protiv povećanja poreza i rezanja socijalnih povlastica.
Nemiri u Bugarskoj i Rumunjskoj
Istovremeno, u Sofiji je oko dvije tisuće studenata, poljoprivrednika i aktivista za zaštitu prirode tražilo ostavku bugarske vlade nakon čega je uhićeno 150 prosvjednika, a njih tridesetak je ozlijeđeno. Da su nemiri zbog sve većih posljedica krize uzeli maha pokazuju i prosvjedi u glavnom latvijskom gradu Rigi, gdje je nakon uličnih borbi s prosvjednicima pritvoreno oko stotinjak ljudi.
Nakon gotovo desetljeća rasta gospodarstva dvoznamenkastim stopama, najnoviji podaci o usporavanju gospodarstava istočnoeuropskih zemalja, govore da će inflacija u nekima od njih dosegnuti čak 13 posto. Mnogi strahuju kako će Rumunjska zbog sve veće gospodarske krize biti sljedeća zemlja u kojoj će doći do masovnih nemira.
Rast kamata
Još jedan problem za zemlje regije predstavljaju i stambeni krediti u eurima, koji bi u slučaju devalvacije nacionalnih valuta porasli do zabrinjavajućih iznosa. U tom slučaju, kredite bi bilo teže i vraćati, što bi dodatno podiglo tenzije i izazvalo mogući protest građana.
Stručnjaci upozoravaju kako je takav scenarij posebno izgledan u baltičkim zemljama, poput Estonije, ali slična opasnost prijeti i Mađarskoj.
Činjenice govore da su demonstracije u Mađarskoj zbog sve većih socijalnih problema svakodnevica već od 2006., a zbog sve dublje političke krize u zemlji Mađarska je postala politički i gospodarski vrlo nestabilna zemlja.
Da su demonstracije stigle i u ostatak EU, pokazuje primjer Grčke gdje su krvavi sukobi studenata i aktivista za ljudska prava postali svakodnevica, a prosvjedi zbog otpuštanja radnika u velikim tvornicama sve su češća slika i u zapadnoeuropskim zemljama.
Stručnjaci stoga opravdano smatraju da će socijalni nemiri postati svakodnevica u godini koja je pred nama. (D. P.)
Izvor:
The Observer