Primanja žena se tijekom porodiljnog dopusta smanjuju, što utječe na visinu buduće mirovine, a posebice ako žena ode na porodiljni više puta
Svaki novi porodiljni dopust, a prije toga i bolovanje radi čuvanja trudnoće, umanjuju iznos buduće ženine mirovine. Međutim, za sada postoje tek naznake da bi se to moglo promijeniti.
Naime, žena koja na porodiljnom dopustu provede uobičajenih godinu dana, od početka prošle godine tijekom prvih šest mjeseci bebina života prima prosjek svoje plaće, i na taj joj se iznos obračunavaju i doprinosi za mirovinsko, odnosno buduću mirovinu.
Problem nastaje u trenutku kad "prelazi" na drugih šest mjeseci porodiljnog, tijekom kojih najveća naknada iznosi 2.660 kuna, što također ulazi u izračun buduće mirovine, piše Bojana Mrvoš Pavić u Novom listu.
Bolje plaćene dodatno pogođene
Na budućoj mirovini posebno će zakinute biti one žene čija su primanja prije porodiljnog bila veća. Primjerice, ako žena prima između sedam ili deset tisuća kuna plaće, njena se primanja za vrijeme porodiljnog smanjuju na 2500 kuna, čime se smanjuju i doprinosi za buduću mirovinu.
Također, na iznos buduće mirovine negativno utječe i vrijeme provedeno na bolovanju zbog čuvanja trudnoće, tzv. "komplikacija u trudnoći", koje se ne tretira kao klasično bolovanje tijekom kojih se prima 75 posto plaće, već žena ima pravo na najviše 4.250 kuna, pa i to ulazi u izračun buduće mirovine.
Da će, općenito govoreći, niske porodiljne naknade utjecati na visinu mirovine, potvrđuju i u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. U nepovoljnijem su položaju, pritom, žene koje su na porodiljnom bile prije 2008. godine. Do tada je, naime, i tijekom prvih šest mjeseci porodiljnog bilo moguće dobiti najviše 4.250 kuna, što je delimitirano 1. siječnja lani.
Zakinute i u radnom odnosu i u mirovini
Međutim, niska naknada od 2.660 kuna tijekom drugih šest mjeseci je ostala ista. Štoviše, ona je od 2000. do 2004. godine iznosila 1.600 kuna, pa je za žene koje su na porodiljnom bile u tom razdoblju, stvar još gora.
U najnepovoljnijem su položaju pak, majke koje zbog rođenja blizanaca, trećeg ili svakog sljedećeg djeteta koriste trogodišnji porodiljni dopust, jer tijekom druge dvije godine imaju naknadu od 1.660 kuna.
Dogodi li im se tijekom života jedan trogodišnji dopust i jedan jednogodišnji, mirovina im se značajno smanjuje, baš kao i ženama koje su, recimo, triput bile na jednogodišnjem porodiljnom.
Inače, do 2000. godine, kad je provedena mirovinska reforma, u izračun mirovine uzimalo se deset najpovoljnijih godina staža, dok sada u izračun ulazi čitav staž, dakle i vrijeme provedeno na porodiljnom dopustu. Važno je napomenuti da, uzima li porodiljni otac umjesto majke, za njega vrijede jednaka pravila. Budući da žene imaju ionako 12 posto manje plaće od muškaraca, ako se zakon ne izmjeni, one će biti dodatno zakinute i u starosti. (V. K.)
Izvor:
Novi list