Poslodavcima dodatnu štetu nanosi i recesija zbog koje su već propali brojni poduzetnici, a tisuće radnika ostalo bez posla
Nakon što je okončan i drugi krug lokalnih izbora, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) od novoizabranih župana, gradonačelnika i općinskih načelnika očekuje da pod hitno krenu u smanjenje lokalnih nameta, koji im u velikoj mjeri otežavaju poslovanje.
Riječ je o nametima kao što je prirez, koji poskupljuje zapošljavanje radnika, a koji u Zagrebu doseže maksimalnih 18 posto. No, problem je i u brojnim neporeznim davanjima, poput komunalne naknade, raznih pristojbi i spomeničke rente, koji u velikoj mjeri poskupljuju poslovanje tvrtki, piše Adriano Milovan u Jutarnjem listu.
Ultimativno rješenje
Iako poslodavci već duže vrijeme upozoravaju da zbog tih nameta trpe veliku štetu, ovoga puta od novoizabranih lokalnih vlasti gotovo ultimativno traže akciju. Dio "zasluga" za to svakako snosi i recesija, koja je brojne poduzetnike već otjerala u bankrot, a tisuće radnika na burzu rada.
Ne poduzmu li novoizabrani lokalni čelnici nešto na tom planu, poslodavci upozoravaju da će se poslovanje njihovih tvrtki nastaviti urušavati, što će za posljedicu imati i gašenja radnih mjesta.
"Lokalna samouprava u velikoj mjeri kreira poslovno okruženje. Stoga od novih lokalnih vlasti očekujemo da smanje svoju potrošnju, a ne da, kao dosad nakon svakih izbora, kreću u nova zapošljavanja službenika i povećanje proračuna", objašnjava Đuro Popijač, glavni direktor HUP-a.
Uštede u turizmu 40 milijuna kuna
Negoduju i u turističkom sektoru, iz kojeg poručuju da zbog raznih nameta, poput primjerice spomeničke rente, poduzetnici trpe veliku štetu.
"Kad bi se smanjila davanja za ZAMP, HRT i spomeničku rentu, uštede u cijelom turističkom sektoru iznosile bi oko 40 milijuna kuna. Time se teško mogu otvarati nova radna mjesta, ali mogu se zaštititi postojeća, posebno u uvjetima recesije", ističe Franco Palma, predsjednik Predsjedništva Hrvatske udruge hotelijera (HUH).
No, u lokalnoj samoupravi, čiji su proračuni u ovoj godini teški nešto više od 19 milijardi kuna, kažu da postoje granice preko kojih teško mogu ići u smanjivanju svojih prihoda.
Predsjednik Udruge gradova i gradonačelnik Rijeke, Vojko Obersnel ističe da je dobar dio gradova već smanjio dio neporeznih nameta gospodarstvu, a daljnja sniženja u nizu bi slučajeva bila čak i kontraproduktivna, s obzirom da se taj novac vraća gospodarstvu.
"Razumijem zahtjeve HUP-a, no nisam za to da se nekritički ide dalje u smanjenje lokalnih nameta, jer bi to ugrozilo poslovanje lokalnih tvrtki", smatra Obersnel te upozorava da bi kod neporeznih nameta svoj obol rasterećenju trebala dati i središnja država. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list